Artykuł sponsorowany

Wymiana wkładów kominowych

Wymiana wkładów kominowych

We wszystkich budynkach, w których spalane są rozmaite materiały grzewcze, ważne jest, aby spaliny były prawidłowo odprowadzane z wnętrza na zewnątrz. To przede wszystkim ma chronić zdrowie domowników. Jeśli przewód kominowy jest nieszczelny, wówczas spaliny nie są poprawnie odprowadzane i konieczne jest zamontowanie wkładu kominowego. W jaki sposób wkład kominowy montuje się w przewodzie kominowym?

Czym jest wkład kominowy?

Wkład kominowy to przewód umieszczany wewnątrz komina. Ten element montuje się przede wszystkim po to, aby zabezpieczyć przewód kominowy przed rozmaitymi uszkodzeniami, a także w celu odprowadzania spalin. Wkłady kominowe bardzo często montowane są w starszych budynkach, w których wraz z upływem czasu doszło do wykruszenia się zaprawy między cegłami tworzącymi komin. Gdyby nie montaż wkładu kominowego, taki komin byłby nieszczelny, co by oznaczało jego nieprawidłowe działanie. Najczęściej wykorzystuje się wkłady ceramiczne, żelazne żaroodporne oraz kwasoodporne.

W polskim prawie budowlanym zawarte są informacje określające, kiedy montaż wkładu kominowego jest konieczny. Z podanych informacji wynika, że wkład kominowy musi być zamocowany, gdy posiadamy komin murowany i chcemy do niego podłączyć nowy kocioł gazowy lub olejowy, co może być wynikiem zmiany systemu grzewczego. Wówczas wkład powinien być wykonany ze stali kwasoodpornej. Należy również podkreślić, że minimalna średnica wkładu kominowego wynosi 150 mm, a komin nie może być mniejszy niż 14 cm x 14 cm.

Jak przebiega montaż wkładu kominowego?

Montażem wkładu kominowego zajmują się firmy kominiarskie. W pierwszej kolejności kominiarz sprawdza drożność kanału ceglanego, a następnie oczyszcza go. Niezbędne jest także ustalenie przebiegu wewnętrznego komina, dzięki czemu możliwe jest sprawdzenie, czy przewód nie ma żadnych zwężeń ani załamań. Po sprawdzeniu przewodu kominowego można przystąpić do dobrania odpowiednich wymiarów wkładu kominowego oraz wybrać jego rodzaj. Istotny jest nie tylko materiał jego wykonania, lecz również łatwość dopasowania do łamanych kominów oraz przekrój. W niektórych kominach lepiej sprawdzi się wkład owalny, a w innych okrągły. Po przygotowaniu wkładu kominowego kolejny krok polega na jego wprowadzeniu do wnętrza komina. Zazwyczaj kominiarze realizują tę czynność od strony dachu i opuszczają wkład na napiętej linie. Jak informuje fachowiec z Zakładu usług remontowo-budowlanych, kominiarskich, gazowniczych z Dankowa w województwie świętokrzyskim, elementy zawsze muszą być wprowadzane do komina częścią roztłoczoną do góry. Jeśli nie zastosujemy się do tej zasady, efektem będzie pojawianie się skroplin wewnątrz wkładu, które będą wyciekać na zewnątrz.

Tam, gdzie konieczne jest podłączenie wkładu kominowego do pieca, niezbędne jest zamocowanie trójnika. Aby to zrobić, należy wykuć w ścianie otwór. Dolna część wkładu kominowego posiada na końcu tzw. wyczystkę, czyli miejsce, gdzie mogą zbierać się związki będące wynikiem spalania. Wyczystkę od czasu do czasu należy czyścić. Oprócz tego znajduje się w tym miejscu zbieracz skroplin, który zapobiega przedostawaniu się ich do pieca, gdzie pojawią się wewnątrz wkładu. Na górze wkładu kominowego zwykle umieszczany jest tzw. strażak lub daszek kominowy. Te elementy stanowią zakończenie, które zabezpiecza wkład przed działaniem czynników atmosferycznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz