Artykuł sponsorowany

Wymiana walut, czyli nowe oblicze polskich kantorów

Wymiana walut, czyli nowe oblicze polskich kantorów

Wymiana walut kojarzy nam się głównie z minioną epoką. Wówczas ograniczone możliwości zakupowe w tradycyjnych sklepach skłaniały nas do pozyskiwania obcej waluty i zaopatrywania się poza tradycyjną siecią handlową. Dziś zagraniczna waluta jest podstawą obrotu wielu firm, a jej pozyskiwanie ułatwiają nowoczesne kantory.

Obca waluta w biznesie

Pieniądze są podstawą istnienia każdego przedsiębiorstwa. Im więcej zaś ma ono zagranicznych kontrahentów, tym większe ilości środków dewizowych przechodzą przez konta firmowe. O ile duże przedsiębiorstwa radzą sobie z pozyskiwaniem waluty i jej wykorzystywaniem za pośrednictwem tradycyjnych banków, to zupełnie inaczej wygląda sytuacja w niewielkich sklepach internetowych, które sprzedają towary za granicę.

Oczywistym jest, że pozyskanie zagranicznych klientów przez małego sprzedawcę jest uzależnione od tego, czy udostępni on opcję płacenia środkami walutowymi danego kraju. Dziś w powszechnym obrocie jest euro. To ono stało się niemal walutą uniwersalną. Otwierając jednak sklep na inne kraje europejskie lub na inne kontynenty, właściciel musi liczyć się z napływem dolarów, funtów czy franków szwajcarskich.

W małych przedsiębiorstwach posiadanie obcej waluty bywa też warunkiem zakupu surowców produkcyjnych, od których zależy funkcjonowanie firmy. Typową praktyką są zakupy hurtowe produktów z wyprzedaży lub po likwidacji, oferowanych przez firmy niemieckie lub holenderskie.

Dewizy dla celów prywatnych

Obce waluty nie są jedynie elementem biznesu, ale też często trafiają do rąk prywatnych. Potrzebujemy ich, jeśli właśnie wybieramy się w podróż zagraniczną i chcemy mieć przy sobie nieco więcej gotówki na wyżywienie, atrakcje lub zakup pamiątek.

Po funty lub euro wybieramy się również wtedy, gdy sami chcemy coś kupić na portalu aukcyjnym lub w sklepie internetowym oferującym sprzedaż w obcej walucie. Często takie same jak w polskich sklepach produkty, opłacane dolarami czy funtami, okazują się tańsze niż kupione za złotówki.

Dewizy przydają się też, jeśli planujemy wysłanie drobnej kwoty rodzinie mieszkającej w innym kraju lub też chcemy zlecić wyjeżdżającym znajomym zakup pożądanego produktu. Poza takimi praktycznymi okazjami wielu Polaków traktuje również dewizy jako swoisty sposób na lokatę kapitału. Ci bardziej odważni próbują na takiej wymianie zarabiać, wypatrując zniżek i zwyżek stawek oraz dokonując odpowiednich transakcji.

Kantor pogotowiem walutowym

Kantory, jakie dziś możemy znaleźć w każdym większym mieście, w założeniu wykonują te same zadania, które wykonywały trzy dekady wstecz. Różnica wynika jednak ze znacznie szerszej oferty walutowej, korzystniejszych stawek i praktycznie nieograniczonych możliwości wymiany.

Stawki ustalane są na podstawie kursów państwowych i niewiele różnią się pomiędzy poszczególnymi kantorami. Znamienna dla nowych placówek jest jednak powszechnie stosowana nowoczesna technologia. Większość z nich posiada własne strony internetowe i oferuje różne kalkulatory, dzięki którym można dokonać przeliczeń, zanim wybierzemy się do placówki z pokaźnym plikiem pieniędzy.

Firmy takie, jak Cent. Kantor oferują również prostą i szybką wymianę pieniędzy przez Internet. Taka transakcja odbywa się bez wychodzenia z domu, za pomocą przelewów bankowych online. Placówki stosują coraz lepsze sposoby ochrony, dzięki którym wymiana jest w pełni bezpieczna, a klient usatysfakcjonowany.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz