Wymiana szyby w samochodzie krok po kroku
Szyby samochodowe to jeden z ważniejszych elementów nadwozia. Ich montaż nie jest prosty i nie jest wskazane, aby wykonywały go osoby bez odpowiednich kwalifikacji oraz przygotowania. Nawet niewielki błąd podczas wykonywania tego typu prac wpływa na pogorszenie się standardów bezpieczeństwa w pojeździe. Proces ten składa się z kilku etapów, a wszystkie czynności muszą być przeprowadzane bardzo precyzyjnie. Jak wymienia się szyby w samochodzie?
Dlaczego tak ważny jest prawidłowy montaż szyby samochodowej?
Jedną z pierwszych oznak niepoprawnie zamontowanej szyby samochodowej jest charakterystyczny, świszczący odgłos w czasie jazdy. Świadczy to o jej nieszczelności. Dodatkowo w aucie mogą pojawić się przecieki, a woda może zacząć niszczyć karoserię oraz powodować jej korodowanie, jak i zalanie całego pojazdu. Szyba taka jest też szczególnie narażona na pęknięcie.
W samochodzie ze źle zamontowanymi szybami na pewno pojawi się problem z systemem ogrzewania i regulacją temperatury. Natomiast w przypadku stłuczki z innym samochodem czy kolizji drogowej szyba taka może uniemożliwić uruchomienie poduszki powietrznej.
„Wymiana szyby samochodowej to praca dla specjalistów. Demontaż starej szyby i instalacja nowej wymagają nie tylko umiejętności, ale również odpowiedniego sprzętu. Tylko fachowo zamontowane szyby zapewniają bezpieczeństwo podczas jazdy oraz właściwe warunki wewnątrz auta” – mówi ekspert z firmy Flota Glasservice
Jak przebiega wymiana szyby samochodowej?
Wymiana taka zaczyna się od demontażu starej lub uszkodzonej szyby przy pomocy profesjonalnego noża lub druta tnącego. W tym celu najpierw należy usunąć wycieraczki, klipsy, uszczelki.
Następnie, aby wyjąć szybę, wykorzystuje się specjalne przyssawki. Kolejnym krokiem jest usunięcie resztek kleju i przygotowanie nawierzchni do położenia jego nowej warstwy. Jeżeli zdarzy się, że wokół miejsca montażu szyby pojawiła się korozja, trzeba ją usunąć. Taka powierzchnia musi zostać również pokryta preparatem zabezpieczającym przed dalszym korodowaniem.
Klej nakłada się przy pomocy aplikatora lub pistoletu elektrycznego. Szyba musi zostać dopasowana jak najszybciej po jego aplikacji. Do jej montażu również wykorzystuje się przyssawki. Jeżeli za pierwszym razem nie uda się dokładnie dopasować szyby do ramki, można skorygować jej położenie. Ostatnim etapem wymiany szyby w aucie jest montaż podszybia, a także maskownic oraz listewek ozdobnych. Po przeprowadzaniu takiej procedury samochód musi przez kilka godzin znajdować się w ciepłym pomieszczeniu.