Materiał Partnera

Wymiana szyby samochodowej krok po kroku

Wymiana szyby samochodowej krok po kroku

Drobne zarysowania, pęknięcia i odpryski na szybie przeważnie można usunąć. W niektórych sytuacjach wgłębienia są zbyt silne, co ma przełożenie na pogorszenie widoczności kierowcy. Wtedy też niezbędna jest wymiana szyby. Ten proces wymaga jednak odpowiednich narzędzi, wiedzy i umiejętności. Ze względu na późniejsze bezpieczeństwo podczas jazdy, nie powinno się tego robić samemu.

Usunięcie starej szyby

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest usunięcie uszczelek, klipsów, wycieraczek oraz pozostałych elementów, które zostały uwzględnione w instrukcji producenta. Szybę wycina się specjalistycznym nożem lub tnącym drutem Usuwa się ją za pomocą przyssawek. Specjalista z firmy JK Auto Szyby Samochodowe w Nowym Sączu mówi: W przypadku, gdy stary klej jest w dobrym stanie, można wyciąć jedynie tylko część, na którą nałoży się świeży klej. Natomiast jeśli stary klej jest bardzo zniszczony, należy go całkowicie usunąć i oczyścić dane miejsca z jego pozostałości.

Przygotowanie karoserii i nałożenie nowej szyby

Różnica między wymianą szyby w starym samochodzie od wymiany w pojeździe nowym będzie przede wszystkim widoczna w korozji ramki. Rdza może być niezauważalna aż do wyciągnięcia szyby. Jeśli się pojawiła, niezbędne jest jej usunięcie oraz oczyszczenie karoserii. Przed samym montażem nowej szyby należy zastosować specjalistyczny preparat do karoserii. Istotny jest także wybór właściwego kleju, końcówki aplikatora oraz dokładne jego naniesienie. Niezwłocznie po nałożeniu kleju dopasowuje się nową szybę przy użyciu przyssawek. W sytuacji, gdy wymagana jest korekta ustawienia szyby, należy zabezpieczyć jej pozycję specjalną taśmą aż do czasu, gdy klej zwiąże.

Czym grozi niepoprawne wstawienie szyby?

Samodzielna wymiana bez odpowiedniego sprzętu i właściwego doświadczenia może wiązać się z wieloma późniejszymi konsekwencjami. Możliwość stworzenia szpar doprowadzi do świszczenia podczas jazdy, co będzie znacząco odczuwalne przy dużych prędkościach. Nieszczelności będą zauważalne także podczas opadów – do środka będzie wlewać się woda, uszczelka się zniszczy, a karoseria szybko zardzewieje. Wymianę szyb samochodowych bezpieczniej jest pozostawić specjalistom. Złe zamontowanie może prowadzić także do jej pęknięcia lub problemów z uruchomieniem poduszki powietrznej. Te wszystkie elementy wpływają na znaczne zaniżenie bezpieczeństwa podczas jazdy jak i w przypadku ewentualnej kolizji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz