Artykuł sponsorowany

Wymiana kotła węglowego na gazowy

Wymiana kotła węglowego na gazowy

Jakość powietrza w polskich domach, a także miastach z roku na rok się pogarsza. To między innymi dlatego unijne przepisy, a teraz również i krajowe nakazują wymienianie grzewczych instalacji węglowych na te alternatywne np. gazowe. To jednak wiąże się z koniecznością zakupu nowego kotła. Ten musi być zaś w profesjonalny sposób zamontowany. Do tego jednak daleka droga. Dowiedz się kilku ważnych rzeczy o inwestycji wymiany kotła węglowego na gazowy.

Tworzenie kotłowni i wybór urządzenia

Pierwszym etapem przy wymianie kotła węglowego na gazowy jest zawsze przeprowadzenie ważnej charakterystyki energetycznej domu. Istotne jest określenie także wielu innych warunków technicznych. Dopiero wtedy firma zajmująca się montażem może zlecić wykonanie projektu specjalistycznej pracowni. Opracowanie techniczne każdorazowo jest potrzebne, ponieważ to ono gwarantuje najwyższy poziom komfortu użytkowego nowego systemu grzewczego, a także bezpieczeństwo jego eksploatowania.

Projekt zakłada dobór urządzenia o określonej mocy i o wyznaczonych dodatkowych funkcjach. Zakłada on również takie kwestie jak wybór miejsca na kotłownię. Dla sprzętów do 30 kW musi być to pomieszczenie o wysokości minimum 2,2 m dla nowo wybudowanych domów i 1,9 m dla modernizowanych kotłowni.

Pozwolenie na budowę wewnętrznej instalacji gazowej

Nie tylko bez projektu nie można stworzyć wewnętrznej instalacji gazowej. Ważne jest także odpowiednie pozwolenie urzędowe. To związane z instalacją gazową składa się we właściwym wydziale starostwa powiatowego. Do wniosku załącza się:

  • kilka egzemplarzy projektu budowlanego,
  • warunki przyłącza do sieci gazowej,
  • opinię kominiarską,
  • a także oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Szczególnie warto przy tym zwrócić uwagę na wspomniane warunki przyłącza do sieci gazowej. W projekcie, a także przed złożeniem wniosku należy porozumieć się w tej kwestii z miejskim dostawcą gazu. W przypadku wyboru własnej technologii – montowana na działce butla gazowa (np. LPG) – musi być ona dokładnie opisana.

Właściwy montaż urządzenia i osprzętu

Po zakończeniu prac projektowych i procedur administracyjnych wybrany montażysta może przejść do tworzenia w domu wewnętrznej instalacji gazowej. Warto zlecać to takim ekipom jak TEDDINGTON, bo to one poradzą również, jakie kotły kupić i jak uzyskać na nie dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”.

Sam montaż zaś dotyczy przygotowania całej przestrzeni kotłowni, zainstalowania kotła gazowego, podłączenia go pod stworzone wcześniej instalacje, a także związany jest z przygotowaniem podejścia pod gazomierz w szafce gazowej. Oczywiście usługa monterska zakłada także pierwszy rozruch, kalibrację urządzenia oraz instruktaż obsługi dla właściciela.

Warto również wiedzieć, że wymagany jest tzw. odbiór instalacji. Tworzony jest protokół próby szczelności instalacji gazowej, a zakończenie budowy instalacji, należy zgłosić w odpowiednim inspektoracie nadzoru budowlanego, dołączając do wniosku wypełniony dziennik budowy. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz