Artykuł sponsorowany

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Powody podjęcia decyzji o remoncie instalacji elektrycznej mogą być różne. Głównym jest konieczność wymiany ze względu na zmieniającą się technologię. Kolejnym uszkodzenie lub mała wydajność instalacji. Czasami pierwotny projekt był źle skonstruowany i obecnie działa ona na granicy wytrzymałości. O czym pamiętać przy wymianie instalacji? Kto powinien się tym zająć?

Sprawna instalacja jest gwarancją bezpieczeństwa i sprawia, że podłączone do niej sprzęty działają w sposób prawidłowy, a co za tym idzie, nie są narażone na zniszczenie. Wymiana instalacji elektrycznej jest procesem czasochłonnym i wiąże się z zaawansowanymi pracami. Dlatego najlepiej przeprowadzić ją w trakcie generalnego remontu. Jak zabrać się za wymianę instalacji elektrycznej?

Schemat elektryczny to podstawa

Podstawą działania jest schemat domowej instalacji, ponieważ znajdują się w nim wytyczne dotyczące poszczególnych elementów instalacji. Schemat powinien być wykonany przez doświadczonego elektryka, który ma już za sobą wiele udanych projektów elektrycznych. Przy wyborze specjalisty należy się kierować jakością, nie ceną. Dzięki temu można mieć pewność, że instalacja zadziała jak należy i nie będzie groziło z jej strony żadne niebezpieczeństwo. Dobry fachowiec będzie w stanie rozłożyć układ elektryczny, liczbę punktów elektrycznych oraz dobrać odpowiednie materiały do budowy instalacji.

Wymiana kabli i rozdzielnicy

Najważniejszym elementem wymiany sieci jest montaż nowych przewodów. W domowej instalacji najczęściej używa się płaskich przewodów, które umieszcza się w płytkich bruzdach wyciętych w tynku. Należy pamiętać o zachowaniu odległości układanych kabli od krawędzi okien i drzwi. Przewody zasilające powinny być prowadzone od gniazda do gniazda, aby zapewnić właściwy przepływ energii elektrycznej. Łączenie przewodów elektrycznych można wykonać za pomocą puszek elektrycznych, a także złączek. Ważne by instalację elektryczną układać powyżej rur wodociągowych lub kanalizacyjnych, by zapobiec jej ewentualnemu zalaniu. Zwieńczeniem procesu wymiany instalacji jest podpięcie nowej rozdzielnicy. Rozdzielnica skrywa w sobie wyłączniki nadmiaroprądowe i różnicoprądowe, zabezpieczające poszczególne obwody oraz całą instalację. W wyborze odpowiedniej rozdzielnicy z pewnością doradzi elektryk wykonujący montaż sieci. Instalator powinien też zamontować specjalne ochronniki zabezpieczające instalację przed skokami napięcia.

W przypadku remontu instalacji elektrycznej istotny jest zakres prac i decyzja, czy trzeba wymienić tylko gniazdka i łączniki oświetleniowe, czy całą instalację. Tak, czy inaczej, wszystkie prace należy bezwzględnie zlecić doświadczonemu elektrykowi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz