Artykuł sponsorowany

Wymiana i dobór akumulatora – jak uniknąć problemów.

Wymiana i dobór akumulatora – jak uniknąć problemów.

Wymiana akumulatora powinna być gwarancją zachowania mobilności, a dobór właściwego urządzenia powinien gwarantować długotrwałą i bezproblemową eksploatację. Jak to jest, że bywa, iż wymiana akumulatora w aucie, zamiast poprawić komfort jazdy sprawia, że zaczyna się wędrówka od warsztatu do warsztatu w poszukiwaniu źródła problemów z autem? Nim zakupimy akumulator lepiej dowiedzieć się więcej na temat serca naszego auta.

Decyzja o wymianie.

Akumulator żyje krótko – średnio 4-5 lat przy właściwej eksploatacji i korzystnych parametrach otoczenia. W cięższych warunkach krócej. Jego awaria oznacza unieruchomienie pojazdu – pod domem lub w podróży.

Najczęstszą przyczyną wymiany akumulatora jest jego głębokie uszkodzenie, objawiające się brakiem możliwości uruchomienia pojazdu. Ten moment na wymianę jest jednak zbyt późny, gdyż oznacza problemy z mobilnością. Nie tylko nie dojedziemy do naszego celu, ale też do miejsca naprawy. Aby tego uniknąć, powinniśmy zareagować już przy słabszym porannym kręceniu rozrusznika. Często pierwsze przymrozki obnażają dwuznaczny stan baterii – pierwsza próba nieudana, kolejna z trudnością. Ten objaw, jak mówi właściciel firmy Auto-Centrum. Akumulatory - Ewaryst Nowinowski, już powinien być dla nas sygnałem do wizyty w warsztacie samochodowym. Powinniśmy w tym momencie nie bagatelizować sprawy –  tylko udać się do warsztatu elektromechaniki pojazdowej lub profesjonalnego dostawcy akumulatorów, celem zweryfikowania połączeń elektrycznych i jakości ładowania akumulatora. Bardzo istotnym, a często pomijanym elementem jest tutaj stan samego rozrusznika. Zużyty rozrusznik konsumuje coraz większe ilości energii, czemu sprostać nie może dotychczasowy akumulator. Taki stan rzeczy, często mylnie jest interpretowany jako problem z akumulatorem. Zdajmy się tutaj na poradę fachowca. Jeżeli wszystko będzie z komponentami akumulatora w porządku, czyli rozrusznik w teście okaże się dobry, wtedy dopiero konieczna jest wymiana akumulatora na nowy, bez wcześniejszego sprawdzenia stanu części jego składowych decyzję o zakupie można czasami podjąć zbyt pochopnie, narażając się niepotrzebnie na koszty, a problem z uruchamianiem auta nadal będzie nierozwiązany.

Warto przed zimnym sezonem prewencyjnie sprawdzić stan baterii. Warsztaty często ogłaszają sezonowe, darmowe przeglądy akumulatorów. Pamiętajmy też, że unieruchomione auto nie wymaga wzywania lawety – korzystając z usługi dowozu i wymiany akumulatora na miejscu unieruchomienia, oszczędzamy czas i niemałe pieniądze.

Dobór wielkości akumulatora do sposobu używania auta

Przy wymianie akumulatora stajemy często przed decyzją – większy czy mniejszy? Wielkość ta podawana jest w amperogodzinach i w skrócie oznacza, jak wiele energii trzyma w zapasie akumulator. Pozornie im więcej, tym lepiej – opieranie się na tym stwierdzeniu, jest podejściem błędnym.

Najlepiej trzymać się wielkości oryginalnej, stosowanej przez producenta. Nie sugerujmy się tutaj starym akumulatorem, gdyż ten już zapewne był kiedyś wymieniany. Warto skorzystać z katalogu i podpowiedzi doświadczonego sprzedawcy, specjalisty na temat akumulatorów, który dobierze wielkości akumulatora do auta:

  • Zbyt duży akumulator, nie zdąży się naładować w trakcie jazdy. Jego niedoładowanie istotnie skraca żywotność urządzenia, jest więc niekorzystne.
  • Zbyt mała pojemność z kolei będzie przyczyną trudności w uruchomieniu samochodu na mrozie.

Odstępstwa od wielkości fabrycznej akumulatora są dopuszczalne o jeden model w górę lub w dół wg linii produktowej producenta akumulatorów. Akumulator minimalnie mniejszy sprawdzi się w ruchu miejskim, na krótkich odcinkach. Nieco większy na dalekie trasy oraz rzadsze uruchamianie silnika. Zamiast grać w rosyjską ruletkę, lepiej oszczędzić sobie czas, nerwy i pieniądze i udać się specjalistycznego sklepu i poradzić tam eksperta, który biorąc pod uwagę model, markę naszego auta wybierze z pewnością akumulator, który będzie służył nam latami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz