Artykuł sponsorowany

Wymiana grzejników – kto może pomóc?

Wymiana grzejników – kto może pomóc?

Jak wygląda profesjonalna wymiana grzejników? W jakich sytuacjach zalecana jest instalacja z dolnym zasilaniem, a kiedy sprawdza się instalacja boczna? Dowiedzmy się, jak przebiega prawidłowa procedura zakładania grzejników oraz jakie elementy powinny zawierać zestawy instalacyjne.


Najczęściej montowanymi grzejnikami są obecnie grzejniki płytowe dostępne w różnych rozmiarach i o różnej mocy. Modele z podłączeniem dolnym mają wbudowany zawór grzejnikowy oraz wewnętrzny kanał doprowadzający wodę do górnej części grzejnika. W przypadku podłączenia bocznego cztery króćce przyłączeniowe zostały umieszczone w narożnikach, z czego dwa są wykorzystywane do podłączenia, w jeden wkręca się odpowietrznik, a w ostatni – korek zaślepiający. W komplecie z grzejnikami znajdują się także uchwyty mocujące, odpowietrznik i zaślepka. Innym rodzajem grzejnika jest grzejnik żeberkowy instalowany głównie po wymianie starych grzejników żeliwnych bez wymiany rur w instalacji centralnego ogrzewania. Identyczny rozstaw króćców przyłączeniowych umożliwia przeprowadzenie montażu bez konieczności przerobienia podłączeń. Do skompletowania zestawu grzewczego potrzebujemy: uchwytów montażowych, odpowietrznika oraz korków przyłączeniowych. Standardowe wersje grzejników znajdują zastosowanie przy podłączeniu dolnym (źródło: http://www.budujemydom.pl/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/13621-jak-prawidlowo-zamontowac-grzejnik).

 

Instalacja grzejników z dolnym zasilaniem

Przyłączenie grzejnika do instalacji grzewczej musi objąć kilka elementów: zawór grzejnikowy montowany na zasilaniu, zawór odcinający zamontowany na powrocie oraz odpowietrznik ręczny lub automatyczny. Dobierając elementy przyłączeniowe, bierzemy pod uwagę rodzaj rur oraz wymiary gwintu końcówek przyłączeniowych grzejnika. Jeżeli rury instalacyjne znajdują się w podłodze lub w ścianie pod podłogą, niezbędne jest podłączenie do dołu. Wykorzystuje się do tego konsolę z wbudowanymi zaworami odcinającymi na zasilaniu i powrocie. Przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić, czy w zestawie znajdują się złączki do grzejnika. Aby zachować estetykę wykończenia i ułatwić sprzątanie, obligatoryjnie montuje się konsolę kątową i wprowadza rury w ścianę, dzięki czemu wyprowadzanie rur z podłogi nie jest konieczne. Kolejnymi etapami instalacji są: montaż uchwytów i zawieszenie na nich grzejnika z konsolą, podłączenie i zamocowanie rur zasilających, zdjęcie grzejnika i tynkowanie bruzdy, montaż elementów i sprawdzenie szczelności wszystkich połączeń.

 

Instalacja boczna

Montaż boczny jest wykonywany wtedy, gdy podłączenie do grzejnika prowadzone jest gałązkami, które odchodzą od pionu biegnącego w ścianie. Do instalacji niezbędne są kątowy zawór grzejnikowy i zawór odcinający. Obydwa typy połączenia wykonuje się w taki sam sposób; bruzda jest tynkowana po sprawdzeniu szczelności. Przykładowe realizacje zleceń na montaż boczny można znaleźć na stronie telka.com.pl.

 

Gdzie zamontować grzejnik?

Grzejniki powinny być instalowane w miejscach, gdzie dochodzi do największych strat ciepła, czyli najczęściej pod oknami. Montaż podokienny zapewnia właściwą cyrkulację powietrza, dzięki czemu generowane ciepło kieruje się ku górze, miesza z powietrzem chłodnym przepływającym przez szczeliny okienne, a następnie równomiernie rozchodzi się po pomieszczeniu. Oprócz odpowiedniego usytuowania grzejnik musi mieć zapewnioną także przestrzeń do pracy; w założeniu odległość od podłogi do dolnej części urządzenia wynosi co najmniej 10-12 cm, natomiast do stropu – kilkadziesiąt centymetrów. Dzięki takiemu rozmieszczeniu konwekcja nie będzie stłumiona, a ciepło równomiernie rozejdzie się po wnętrzu. Niezwykle istotne są także wymiary parapetu; jego długość powinna być bowiem dostosowana do konkretnego modelu grzejnika. Jeżeli kaloryfer zostanie umieszczony na ścianie wewnętrznej, należy powiesić nad nim półkę, aby powietrze mogło się załamywać i rozchodzić po pomieszczeniu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz