Materiał Partnera

Wymiana filtrów i olejów w samochodach

Wymiana filtrów i olejów w samochodach

Olej silnikowy stanowi jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodach, który nie tylko wpływa na prawidłowe działanie różnych podzespołów auta, ale także na ich zabezpieczenie. Zmniejsza on między innymi siły tarcia, chłodzi elementy silników, a także zapobiega korodowaniu. Ważna jest zatem wiedza dotycząca wymiany olejów silnikowych w samochodach.

Wymiana oleju silnikowego

Przy wymianie oleju silnikowego powinniśmy korzystać z szerokich usług serwisowych dobrego zakładu mechaniki pojazdu. To on bowiem będzie w stanie określić stan techniczny określonych podzespołów i całego silnika, co pozwoli na wybranie dobrego do naszej marki oraz modelu samochodu oleju silnikowego. Szczególnie pomoc ekspertów motoryzacyjnych jest potrzebna w przypadku, kiedy planujemy wymienić olej syntetyczny, na mineralny. Nigdy takich procesów nie powinniśmy przeprowadzać na własną ręką – możemy bowiem doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń silnika. Przy wymianie oleju silnikowego, ważne jest także wybieranie nowego filtra oleju – to dlatego zawsze należy korzystać z wiedzy i umiejętności odpowiednich warsztatów. Jednym z polecanych w regionie Lublina, jest zakład Kit-Car, który wyspecjalizował się w naprawach oraz diagnostyce samochodów. To tam warto dokonywać regularne pomiary poziomu cieczy – oleju – w zbiorniku.

Wymiana filtra oleju

Oprócz wymiany samego oleju silnikowego, bardzo ważne jest także wybieranie nowego filtra oleju. Jego zadaniem jest bowiem wyłapywanie wszelkich zanieczyszczeń, na które składają się cząstki metali, pyły z powietrza, zabrudzenia, czy też niespalone paliwo oraz produkty utleniania. Wymiana filtru jest bardzo ważna, ponieważ to dzięki nim olej będzie dostarczany do silnika pod odpowiednim ciśnieniem. Bagatelizowanie wymiany filtrów oleju, może zaś doprowadzić do uszkodzenia pojazdu – np. wywołanie pożaru różnych podzespołów.

Wymiana oleju silnikowego – jak często?

Eksperci motoryzacyjni zgodnie twierdzą, że olej silnikowy powinien być wymieniany w przedziale od 15000 do 30000 kilometrów przebiegu. Dokładne określenie wymiany oleju zależy jednak od typu samochodu, mocy silnika, a także od sposobów eksploatacji. Warto bowiem wiedzieć, że kierowcy, którzy najczęściej wyruszają na krótkie trasy (mniej niż 10 kilometrów), a także którzy prowadzą auta głównie w przestrzeniach miejskich, powinni wymieniać olej silnikowy częściej – nawet już po 10000 kilometrach przebiegu.

Cenna wskazówka! Wymiana oleju silnikowego oraz filtra oleju nie jest bardzo droga. Warto zatem często wykonywać tego typu działania, co pozwoli nam zabezpieczyć się przed zatarciem silnika, czy też szybkim zapchaniem zaworu EGR, czy filtra cząstek stałych DPF – dwa ostatnie komponenty w przypadku wymiany, czy regeneracji wymagają wyłożenia nawet kilkuset złotych (czasem kilka tysięcy!).

Opracowanie:
Lublin, Jagiellońska 28
tel. 81 746 98 74
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz