Artykuł sponsorowany

Wymiana dachu – kiedy wymaga pozwolenia?

Wymiana dachu – kiedy wymaga pozwolenia?

Wymiana pokrycia dachowego to kosztowna i obwarowana wieloma wymogami prawnymi inwestycja związana z koniecznością załatwienia spraw urzędowych. Niektóre z prac wymagają jedynie zgłoszenia, na inne będziemy musieli uzyskać pozwolenie na budowę. Główna różnica tkwi w tym przypadku w zakresie przeprowadzanej inwestycji oraz kształcie wykonywanych przez ekipę dekarską robót.

Wymiana pokrycia dachowego

Pod definicję remontu dachu możemy podpiąć między innymi wymianę pokrycia dachowego. Nawet jeśli zmieniamy jeden rodzaj pokrycia na drugi, nadal będzie to wyłącznie remont. Podobnie sprawa wygląda z dociepleniem dachu, wymianą rynien czy naprawą więźby dachowej. Remont obowiązkowo musimy zgłosić w urzędzie miasta na prawach powiatu albo starostwie – i to wszystko. Z takim zgłoszeniem powinniśmy udać się do wydziału architektoniczno‐budowlanego. Istotne jest, aby zrobić to przynajmniej na trzydzieści dni przed planowanym terminem przystąpienia do prac. Formularz zgłoszenia możemy pobrać ze strony internetowej, wydrukować i wypełnić. Określamy tam na przykład zakres, sposób i rodzaj przeprowadzanych robót. Po te informacje najlepiej zgłosić się do firmy dekarskiej, z którą nawiążemy współpracę. Ważne jest, aby jej pracownicy byli zorientowani w najnowszych procedurach prawnych, bo te w każdym momencie mogą się zmienić. Jest to o tyle istotne, że za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia remontu dachu można zapłacić dotkliwą karę. Jeśli jednak zdecydujemy się na sprawdzoną ekipę dekarską, taką jak zatrudniona w firmie FHU Euro Dom. J. Nowak-Juzak, która dysponuje również własnym składem materiałów budowlanych. Wówczas nie musimy się niczego obawiać – prócz rzetelnego wykonania prac możemy liczyć także na poradę w kwestiach urzędniczych. Naturalnie musimy mieć prawo do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych. Samo zgłoszenie traci swoją ważność po upływie dwóch lat od wypisanego na wniosku terminu rozpoczęcia prac.

Zmiana konstrukcji dachu

Jeśli planujemy podwyższyć dach albo zmienić jego kształt – czyli konstrukcję – nie tylko musimy znaleźć sprawną firmę dekarską, ale także zdobyć pozwolenie na budowę. Będzie nam ono potrzebne również wtedy, gdy zamierzamy zaadoptować nieużywane dotąd poddasze, na którym odtąd ma ktoś zamieszkać. Pozwolenie na budowę jest niezbędne także w przypadku chęci dobudowania kolejnego pomieszczenia czy wstawiania okien połaciowych. Wszystkie te działania wykraczają poza ustawową definicję remontu dachu i stanowią w jej myśl tak zwaną przebudowę. Wypełniony wniosek o pozwolenie na budowę musimy dostarczyć razem z oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowalne. Wymagane są także cztery egzemplarze projektu budowlanego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz