Artykuł sponsorowany

Wymagania techniczne i montażowe dotyczące instalacji okien

Wymagania techniczne i montażowe dotyczące instalacji okien

Jeśli chcemy uzyskać wysoki poziom energooszczędności wnętrz naszego domu, a także zdrowy dla organizmu mikroklimat, należy zadbać o wybór okien o odpowiednich danych technicznych: współczynniku przenikania światła, przenikania wilgoci, czy szczelności powietrza. Ważny jest również montaż, który stanowi drugą połowę sukcesu inwestycyjnego. Działania instalacyjne okien powinny opierać się na restrykcyjnych procedurach wymagań techniczno-użytkowych.

Wybierz dobrego montażystę

Jeśli chcesz, aby Twoje okna były w odpowiedni sposób zamontowane tak, aby sprzyjało to generowaniu oszczędności za ogrzewanie, aby zapewniało najwyższy poziom estetyczny wnętrz i elewacji, a także, aby w pomieszczeniach panował zdrowy mikroklimaty – odpowiednia cyrkulacja powietrza i poziom wilgotności – podejmij współpracę z szeroko wyspecjalizowaną firmą z branży stolarki okiennej. Najlepiej wybierać te, które oprócz prac montażowych okien i drzwi, a także parapetów, czy rolet, są również w stanie zagwarantować wszystkie wymienione produkty. Znajomość ich producentów znacznie wpływa bowiem na działania instalacyjne, o czym wie przedsiębiorstwo Skan-B, które obsługuje od prawie dziecięciu lat klientów indywidualnych, instytucjonalnych, a także publicznych na terenie Wrocławia i okolic.

Wymagania techniczno-użytkowe

Warto wiedzieć, że montaż okien zawsze powinien odbywać się po odpowiednim przygotowaniu. Mowa tutaj o zapoznaniu się z bilansem energetycznym budynku, zastosowanymi rozwiązaniami wykończeniowymi (np. rodzaj termoizolacji, wykorzystanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją), a także z całym projektem architektonicznym. Bardzo ważne jest również to, aby firma montażowa zapoznała się z deklaracją własności użytkowej danego systemu okiennego: odporność okna na obciążenie wiatrem, sprawność działania skrzydeł, przepuszczalność powietrza, wodoszczelność, izolacyjność termiczna, izolacyjność akustyczna. Wnikliwa analiza pozwala na określenie strategii montażowej, która polega między innymi na ustaleniu mieszanek, które będą wiązały okno z budynkiem, lub tych, których zadaniem będzie uszczelnianie przestrzeni między oknem a ościeżem (uszczelnienie musi chronić przed wodą opadową, śniegiem, zlodowaceniami, a także zawilgoceniami).

Zasady usytuowania okien

Uniwersalnie stosowanymi zasadami związanymi z usytuowaniem okien we wcześniej przygotowanych otworach budynków, są: dla ścian jednowarstwowych umiejscowienie okna musi być w połowie grubości ściany; dla ścian warstwowych z ociepleniem wewnętrznym umiejscowienie okna przeprowadza się w strefie izolacji termicznej; dla ścian z ociepleniem wewnętrznym okno usytuowane musi być w strefie izolacji termicznej, bądź przy zewnętrznej krawędzi ściany z dosunięciem do warstwy ocieplenia. Istotnymi warunkami montażowymi są również: występowanie wystarczającej szerokości w obwodzie wbudowanego okna, a także pozostawianie miejsca dla zastosowania klinów podpierających i dystansowych. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz