Artykuł sponsorowany

Wyłączniki pływakowe – specyfika pracy i zastosowanie

Wyłączniki pływakowe – specyfika pracy i zastosowanie

Pompy są ważnym elementem systemów wodno-kanalizacyjnych, a szczególnie niezbędne są w przepompowniach ścieków oraz w hydroforniach, wymuszając transport ścieków lub wody do zbiorników. Praca takich pomp wymaga jednak kontroli, w której pomagają wyłączniki pływakowe.

Pompy w gospodarce wodno-ściekowej i usługach

Przepompownie ścieków komunalnych, hydrofornie, a także niektóre zakłady usługowe, jak pralnie czy lakiernie, stanowią jeden z nieodłącznych elementów życia miast i są też coraz bardziej zautomatyzowane, dzięki czemu zmniejsza się potrzeba zaangażowania pracowników na rzecz efektywności i samowystarczalności. Bardzo duże zastosowanie w takich miejscach mają tzw. pompy zanurzalne lub zatapialne, czyli urządzenia, które z założenia pracują pod powierzchnią cieczy.  Pomp pływających i zanurzalnych używa się też w górnictwie, elektrowniach i elektrociepłowniach, budownictwie, cukrownictwie i hutach, jednak największe zapotrzebowanie wiąże się z przedsiębiorstwami gospodarki wodno-ściekowej i oczyszczalniami. Urządzenia te charakteryzują się bardzo długim okresem eksploatacji bez potrzeby wykonywania okresowych konserwacji, co dodatkowo wpływa na udział pracy robotników. Praktycznym rozwiązaniem wspierającym pracę takich pomp są wyłączniki pływakowe, które w znacznym stopniu ograniczają czas niezbędny do obsługi urządzenia.

Jak działa wyłącznik pływakowy?

Wyłączniki pływakowe oferowane są przez zajmujące się też dystrybucją pomp firmy, do których zalicza się przedsiębiorstwo MGB Pompy Instalacje. Te niewielkie, ale bardzo praktyczne urządzenia skomponowane są z pompą i połączone z nią za pomocą przewodów elektrycznych, dzięki czemu mogą przesyłać informację o potrzebie jej włączenia bądź wyłączenia. Zasada ich działania jest prosta, a sprowadza się do umieszczenia wyłącznika bezpośrednio nad lustrem wody lub ścieku na wysokości granicznej. Kiedy lustro wody podniesie się, wyłącznik ulegnie przechyleniu, a znajdująca się wewnątrz kulka przemieści się w kierunku innego styku i tym samym włączy pompę. Podobną zasadę można stosować, gdy chcemy kontrolować minimalny poziom lustra wody. Wówczas czujnik wyłączy pompę, gdy całkowicie przestanie dotykać powierzchni cieczy ustawiając się w pozycji pionowej.

Parametry wyłączników pływakowych

Wyłączniki i czujniki pływakowe to szeroka grupa produktów o różnym zastosowaniu oraz odmiennych parametrach technicznych. Podstawową różnicą jest ich kształt oraz związane z nim przeznaczenie. Tego typu urządzenia mogą współpracować z pompami do wody, ścieków, substancji oleistych, paliw i wielu innych cieczy. Ważnym parametrem jest tzw. kąt pracy, czyli położenie, w którym wyłącznik wysyła sygnał o wyłączeniu lub włączeniu pompy. Zależnie od tego kąta poszczególne modele lepiej sprawdzają się w wodzie stojącej lub płynącej. Pływaki z wyłącznikiem pozwalają na systematyczną kontrolę poziomu cieczy także w zakładach przemysłowych podczas procesu rozruchowego oraz w trakcie eksploatacji. W związku z tym do istotnych parametrów takich urządzeń zalicza się też maksymalne ciśnienie pracy, temperatura oraz gęstość cieczy.

Opracowanie:
Gdańsk, Nowy Świat 5
tel. 58 554 55 40
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz