Artykuł sponsorowany

Wykroczenie a przestępstwo- jaka jest różnica?

Wykroczenie a przestępstwo- jaka jest różnica?

Bardzo często terminy „wykroczenie” i  „przestępstwo” stosowane są zamiennie, choć jest to błędne. Każde z nich oznacza bowiem  zupełnie coś innego, a za popełnienia przestępstwa lub wykroczenia grożą różne konsekwencje prawne. Co więcej, tylko w jednym przypadków, skorzystanie z usług doświadczonego adwokata jest konieczne. Czym się różni wykroczenie od przestępstwa?

Wykroczenie a przestępstwo

Mianem wykroczenia określa się czyn społecznie szkodliwy, zabroniony i regulowany ustawą z dnia 20.05. 1971 roku przez Kodeks Wykroczeń. Konsekwencją popełniania wykroczenia może być nagana, grzywna finansowa w wysokości do 5.000 złotych, ograniczenie wolności na czas jednego miesiąca bądź areszt od 5 do 30 dni. Przestępstwo zaś jest czynem zabronionym przez Kodeks Karny pod groźbą kary. Jak informuje prawnik z Kancelarii Adwokackiej ze Szczecina- czyn ten ma charakter zbrodni lub występku o dużej szkodliwości społecznej. Karany jest również dużo ostrzej, aczkolwiek zależnie od rodzaju przestępstwa. Najczęściej jest to kara ograniczenia lub pozbawienia wolności, którą zasądza sprawcy wymiar sprawiedliwości.

Stopień szkodliwości czynu- jak się go określa?

Przy ocenie stopnia szkodliwości czynu bierze się takie aspekty jak rodzaj i charakter naruszonego dobra, okoliczności popełnienia określonego czynu, rozmiar wyrządzonej szkody, motywację sprawcy czy typ naruszonych reguł ostrożności. Za popełnienie wykroczenia zazwyczaj żąda się od sprawcy uiszczenia określonej sumy pieniędzy, natomiast kara za popełnienie przestępstwa jest dużo bardziej surowa. Warto wspomnieć, że wszelkie sprawy dotyczące obu tych czynów szkodliwych rozpatrują zupełnie inne podmioty prawne. Wobec sprawców stosowane są również odmienne procedury.

Kiedy skorzystać z pomocy adwokata?

Zarówno w sprawach o wykroczenie, jak i w postępowaniu karnym przyda się pomoc doświadczonego prawnika. W tym drugim przypadku jest on w zasadzie niezbędny. Adwokaci wyróżniają się specjalistyczną wiedzą i ogromnym doświadczeniem, które pozwala ich wywalczyć dla klienta bardziej korzystny wynik rozprawy. Prawnicy zajmą się również przygotowaniem wszystkich dokumentów, które będą potrzebne w trakcie postępowania. Zapewnią także potrzebne w tym trudnym okresie wsparcie. Warto pamiętać, że prawnik zawsze reprezentuje przed sądem interes swojego klienta i – nawet, kiedy popełni on straszliwą zbrodnię- zadaniem adwokata jest skuteczna obrona sprawcy i skłonienie go do podjęcia określonych decyzji, które będą dla niego najlepsze, jeżeli chodzi o odbycie kary.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz