Materiał Partnera

Wykorzystanie szkła w obiektach budowlanych. Przykłady rozwiązań.

Wykorzystanie szkła w obiektach budowlanych. Przykłady rozwiązań.

Rozwój technologiczny zdecydowanie rozszerzył możliwość wykorzystywania szkła w budownictwie. Obecnie materiał ten z powodzeniem używany jest zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Architekci i projektanci wnętrz coraz częściej i szerzej stosują szkło w swojej pracy. A my coraz chętniej decydujemy się na szklane rozwiązania w naszych domach.

Szkło stosowane w budownictwie

W budownictwie najczęściej wykorzystywane jest szkło hartowane lub klejone. Proces hartowania polega na termicznej obróbce, która powoduje wzrost własności wytrzymałościowych szkła takich jak twardość i odporność na ścieranie oraz wzrost kruchości. Dzięki temu hartowane szkło jest do siedmiu razy bardziej wytrzymałe od zwykłego szkła i dużo bardziej bezpieczne, gdyż się nie tłucze, tylko kruszy jak kryształ na małe kawałki o nieostrych krawędziach. Szkło klejone powstaje zaś w wyniku łączenia dwóch lub więcej tafli szkła płaskiego za pomocą specjalnej folii, drutu lub żywicy. Na szkle klejonym w miejscu uderzenia powstaje jedynie splot promieniście rozchodzących się pęknięć. Nie rozsypuje się ono wokół tak, jak zwykłe szkło.

Przykłady rozwiązań

Pośród najbardziej popularnych rozwiązań z użyciem szkła w budownictwie wymienić można między innymi: ściany, drzwi, schody, windy i daszki. Wykorzystywane są one z powodzeniem w siedzibach firm, budynkach użyteczności publicznej i domach prywatnych. Poniżej pokrótce opiszemy krótko każde z tych rozwiązań.

  • Szklane ściany

Szklana ściana może być zewnętrzna bądź wewnętrzna. Ściany zewnętrzne tworzone są ze szkła zespolonego, z szyb dwu- lub trzykomorowych, gdyż mają one odpowiedni współczynnik przenikania ciepła. Dodatkowo, aby nie wyziębiać budynku, przestrzeń między szybami wypełniana jest gazem szlachetnym (np. argonem). Szklane ściany zewnętrzne zdecydowanie powiększają optycznie wnętrze, dają dużo naturalnego światła i łączą w sposób niewymuszony i płynny przestrzeń wnętrza ze światem zewnętrznym. To połączenie będzie jednak zaletą, jeśli budynek jest ładnie położony i w odpowiedniej odległości od sąsiednich. Przy szklanych ścianach istnieje ryzyko prześwietlenia oraz przegrzania wnętrza. Chcąc go uniknąć, należałoby postawić ściany zbudowane ze specjalnego szkła dwufunkcyjnego, które łączy zalety szkła termoizolacyjnego i przeciwsłonecznego, ale jest dość kosztowne, lub dodatkowe folie ochronne. Duże przeszklenia także trudno utrzymać w czystości. Rozwiązaniem może być szkło samoczyszczące się, od zewnątrz pokryte specjalną powłoką o właściwościach katalitycznych, dzięki którym zabrudzenia organiczne na szybie są rozkładane i hydrofilowych, dzięki którym w czasie deszczu woda rozpływa się równomiernie i zmywa wszelkie zabrudzenia, nie pozostawiając wyschniętych kropli na powierzchni szkła. Takie szkło oczywiście także jest dość kosztownym rozwiązaniem.

Przeszklenia wewnętrzne, takie jak całe ściany lub ścianki działowe budowane są bardzo praktycznym i zarazem eleganckim elementem konstrukcyjnym budynku. Przez wzgląd na transparentną strukturę wpisują się idealnie w styl nowoczesny oraz bez trudu mogą łączyć się ze stylem tradycyjnym. Nadają pomieszczeniom lekkości. Pozwalają organizować przestrzeń, nie ograniczając jej jednocześnie. Dzięki przeszkleniu możesz wygospodarować przestrzeń dla poszczególnych pracowników w biurze, w galerii na odrębną salę wystaw, a w domu dodatkową przestrzeń w sypialni np. na kącik do pracy lub garderobę, w zależności od potrzeb. Warto pamiętać jednak, że przy szklanej ścianie ze względów estetycznych i praktycznych, nie ustawimy wszystkich mebli tak, jak przy ścianie murowanej. I podobnie jak w przypadku szklanych ścian zewnętrznych, może pojawić się trudność w utrzymaniu czystości. Szczególnie w przypadku szkła szlifowanego, bo na gładkim łatwiej usunąć zanieczyszczenia, a na kolorowym są one mniej widoczne. Ściany i ścianki mogą być wykonane w całości ze szkła bądź z elementami z innych materiałów takich jak stal, aluminium czy drewno. Całoszklane ścianki w systemie bezramowym ze względu na bezpieczeństwo stawiane są ze szkła hartowanego. Ściany szklane wewnętrzne mogą także występować w formie połączonych przesuwnych paneli. Takie rozwiązanie zdecydowanie dedykowane jest dla powierzchni biurowych lub użytkowych. 

  • Szklane drzwi

Szklane drzwi wyglądają atrakcyjnie oraz – podobnie jak w przypadku ścian – dzięki strukturze szkła, pasują niemal do każdego wnętrza. Można je wmontować we wszelkiego rodzaju ramy. Szklane drzwi skutecznie doświetlają wnętrze pomieszczenia, nadają lekkość oraz tworzą złudzenie większego metrażu. Stanowią więc idealne rozwiązanie w przypadku ciemnych i małych pomieszczeń. Sprawdzą się także w łazienkach, gdyż świetnie zniosą wilgoć, a intymną atmosferę może zapewnić szkło matowe lub malowane. Szklane drzwi się nie odkształcają, jak to się zdarza na przykład z drzwiami drewnianymi. Są one jednak niełatwe w utrzymaniu czystości. Drzwi, pośród wszystkich innych elementów architektonicznych ze szkła, w szczególności narażone są na zabrudzenia. Codziennie wielokrotnie otwierane i zamykane z pewnością będą miały na sobie liczne ślady palców i dłoni. Szklane drzwi mogą być przesuwne bądź wahadłowe jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. W zależności od potrzeb i uwarunkowań architektonicznych pomieszczenia. Przesuwne zdecydowanie sprawdzą się w mniejszych i węższych pomieszczeniach, a wahadłowe dwuskrzydłowe w dużej szklanej ścianie.  

  • Szklane schody

 Szklane schody, podobnie jak ściany zewnętrzne muszą być niezwykle wytrzymałe. Wykonywane są więc ze szkła hartowanego lub klejonego.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Glass-Inox, producenta szyb i wyrobów szklanych z Warszawy: Szklane schody są trwałe oraz – podobnie jak inne elementy z tego materiału wykorzystywane w budownictwie – nadają pomieszczeniu lekkość. Zajmują przestrzeń fizycznie, jednocześnie dając złudzenie, że jej nie ograniczają. Będą zatem świetnym rozwiązaniem w pomieszczeniach ciemnych i niedużych. Szklane stopnie dają bardzo ciekawe efekty wizualne dzięki procesowi rozszczepienia wiązek światła.

Stopnie schodów można dodatkowo podświetlić diodami, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników nocą oraz wzbogacić o kolejne walory estetyczne. Szklane schody są zazwyczaj łączone ze stalowymi poręczami i szklanymi balustradami, co wzmacnia ich trwałość i podkreśla nowoczesny charakter.

  • Szklana winda

Winda ze szklaną zabudową wzbogaca wnętrze biurowca czy apartamentowca oraz – w przypadku wind zewnętrznych – elewację budynku. W windzie szklany może być sufit, podłoga, ściany i drzwi. O stopniu przeszklenia konstrukcji decyduje architekt już na etapie projektowania. Szklane elementy windy najlepiej komponują się ze stalowymi wykończeniami. Istnieje możliwość przeszklenia szybów i kabin wind na wiele sposobów. Szklana winda może dostarczyć ciekawych doznań estetycznych, o ile użytkownik nie ma lęku wysokości. Winda wewnętrzna pozwala także na ograniczenie zużycia energii elektrycznej, w ciągu dnia dzięki szkle jest bowiem pełna światła. Trudna w utrzymaniu czystości, ale za to łatwa w konserwacji.

  • Szklane daszki

Szklane daszki, montowane nad wejściem do budynku, cieszą się popularnością zarówno wśród właścicieli domów prywatnych, jak i siedzib firm. Zabezpieczają przed deszczem i śniegiem oraz zatrzymują promienie słoneczne, nie ograniczając przy tym widoku. Wykonywane zazwyczaj ze szkła hartowanego i zestawu wsporników ze stali nierdzewnej są bardzo trwałe i wytrzymałe. Jego zazwyczaj prosta konstrukcja ułatwia szybki montaż i nie wymaga konserwacji. Jeśli chodzi o utrzymanie czystości, producenci szklanych daszków zapewniają, że wystarczy deszcz, bardziej wymagającym klientom polecają zaś mycie wodą pod ciśnieniem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz