Artykuł sponsorowany

Wykorzystanie mikroskopów w diagnostyce nowotworowej

Wykorzystanie mikroskopów w diagnostyce nowotworowej

Diagnostyka nowotworowa opiera się na różnego rodzaju badaniach. Jednym z nich jest bardzo ważne badanie histopatologiczne, które przeprowadzane jest przy użyciu mikroskopu. Jak wygląda przebieg takiego badania? Kiedy jest ono konieczne i jaka jest jego skuteczność? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Badanie histopatologiczne – kiedy należy je przeprowadzić?

Mikroskopy w diagnostyce nowotworowej znajdują swoje zastosowanie zarówno w przypadku już zidentyfikowanej choroby, jak i w sytuacji, w której istnieje jej podejrzenie. Wówczas lekarz zleca wykonanie dalszych badań, a w tym m.in. badania histopatologicznego.

Rola badań histopatologicznych w diagnostyce nowotworowej

Badanie histopatologiczne w diagnostyce nowotworowej ma szczególne zastosowanie i charakteryzuje się wysoką skutecznością. Informacje, jakie można odczytać na podstawie jego wyników, pozwalają lekarzom na zidentyfikowanie rodzaju nowotworu oraz ocenę stopnia jego złośliwości. Dane te są również niezwykle pomocne przy planowaniu zabiegów operacyjnych czy podejmowaniu dalszych decyzji, dotyczących metod leczenia.

Jak przebiega badanie histopatologiczne?

Na badanie histopatologiczne składa się kilka etapów. W pierwszym z nich zostaje pobrany materiał od pacjenta. Odbywa się to przy zastosowaniu odpowiednio dobranej metody. Jej wybór zaś uzależniony jest od lokalizacji danej zmiany chorobowej. Wykonuje się także badania mikroskopowe histopatologiczne materiału operacyjnego. Po pobraniu materiał utrwalany jest w formalinie – wyjaśnia nasz rozmówca, specjalista z Pracowni Histopatologicznej Histamed w Gliwicach.

Co dalej?

W kolejnym etapie pobrany materiał jest odpowiednio przygotowywany do badań mikroskopowych, czyli podlega m.in. skrojeniu, odwodnieniu, zanurzeniu w parafinie. W praktyce oznacza to, że tworzone są z niego specjalne preparaty mikroskopowe, gotowe do analizy. W takiej postaci materiał przekazywany jest do oceny histopatologa. Ten, wnikliwie badając preparaty pod mikroskopem, przeprowadza ich szczegółową analizę. W trakcie tego procesu bardzo często wykorzystuje specjalne barwniki, służące do uwidocznienia obserwowanych struktur. Stosuje również tzw. przeciwciała monoklonalne, które umożliwiają wskazanie bądź wykluczenie obecności białek, będących typowymi dla poszczególnych tkanek oraz nowotworów – dodaje nasz rozmówca.

Po wykonaniu badań histopatologicznych, profesjonalne pracownie dostarczają wyniki zazwyczaj w terminie do 5 dni. Wyjątek stanowią przypadki, w których konieczne jest natychmiastowe przeprowadzenie badania, wówczas czas oczekiwania na wyniki oceny materiału histopatologicznego wynosi do 48 godzin.

W profesjonalnych placówkach pobrany materiał oceniany jest według protokołów i zasad, które obowiązują w najlepszych europejskich pracowniach histopatologicznych.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz