Artykuł sponsorowany

Wykonywanie operatu szacunkowego – Kancelaria Rzeczoznawcy Majątkowego Katarzyny Kaczorowskiej

Wykonywanie operatu szacunkowego – Kancelaria Rzeczoznawcy Majątkowego Katarzyny Kaczorowskiej

Wycena nieruchomości polega na określeniu jej wartości. Jest niezbędna praktycznie przy każdej transakcji kupna- sprzedaży. Natomiast, gdy dom czy mieszkanie ma być kupione na kredyt rzeczoznawca majątkowy np. warszawska Kancelaria Rzeczoznawcy Majątkowego Katarzyny Kaczorowskiej, musi sporządzić wymagany przez banki specjalny dokument – operat szacunkowy. Bez niego nie da się uda się uzyskać środków potrzebnych na zakup wybranego lokum.

Jakie informacje powinien zawierać operat szacunkowy dla kredytu hipotecznego?

Operat szacunkowy jest bardzo ważnym dla banku dokumentem, ponieważ pozwala mu określić wartość zabezpieczenia udzielanego kredytu. Powinien się w nim znaleźć szczegółowy opis nieruchomości, którą rzeczoznawca zastał w dniu dokonywania oględzin. Jej stan techniczny, czyli ilość pomieszczeń, wielkość, położenie, a także takie informacje jak:

  • cel wyceny,

  • zdjęcia, księga wieczysta oraz inne źródła informacji o nieruchomości,

  • metoda wykonania wyceny,

  • analiza badanego rynku.

Prawidłowo sporządzony operat szacunkowy musi też zawierać ocenę ryzyka związanego z wyceną nieruchomości i kosztorys prac budowlanych. Powinna być również dołączona do niego klauzula o poufałości wyników.

Kto może wykonać operat szacunkowy?

Operat szacunkowy może wykonać tylko wykwalifikowany rzeczoznawca majątkowy, który wnikliwie bada zjawiska zachodzące na rynku nieruchomości. Tylko wtedy jest możliwe przygotowanie dobrego i wiarygodnego dokumentu. Miejscem godnym polecenia jest Kancelaria Rzeczoznawcy Majątkowego Katarzyny Kaczorowskiej, które zajmuje się m.in.:

  • wyceną domów jednorodzinnych, szeregowców i bliźniaków,

  • wyceną budynków i lokali w budowie,

  • wyceną nieruchomości dla kredytów,

  • wyceną mieszkań spółdzielczych własnościowych,

  • wyceną gruntów, działek i nieruchomości rolnych.

Sporządza operaty szacunkowe dla różnych celów, zgodnie z potrzebami zamawiającego.

Operat szacunkowy – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Jak już wspomniano w tym artykule, konieczność wykonania tego dokumentu jest jednym z etapów procesu kredytowego. Jednak operat szacunkowy może być również sporządzony w przypadku zakupu nieruchomości za gotówkę. Nabywcy chcą wiedzieć, że dobrze inwestują pieniądze. Że cena podana przez sprzedającego jest faktycznie adekwatna do stanu danego lokalu? Jest to też pewna forma zabezpieczenia się przed nie zawsze słusznymi roszczeniami ze strony urzędów skarbowych, które dokonują kontroli, podważając zgłoszoną wcześniej kwotę operacji. Operat szacunkowy jest ważny przez okres 12 miesięcy, chyba że w międzyczasie nastąpią zmiany wpływające na treść dokumentu. Po upływie tego czasu wymagane jest potwierdzenie aktualności operatu przez rzeczoznawcę majątkowego.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz