Artykuł sponsorowany

Wykonywanie nawierzchni asfaltowych

Wykonywanie nawierzchni asfaltowych

Wykonywanie nawierzchni asfaltowych to temat znacznie bardziej obszerny niż samo układanie mieszanki. Podłoże musi być odpowiednio przygotowane, mieszanka po układaniu zagęszczona, a każdy z tych kroków dzieli się na kilka etapów. Prace z nawierzchniami asfaltowymi to zadanie wyłącznie dla doświadczonych firm, ponieważ już samo zamówienie i odbiór mieszanki mineralno-asfaltowej wymaga odpowiedniej wiedzy. Co ogólnie warto wiedzieć o wykonywaniu nawierzchni asfaltowych?

Od zamawiania do układania – mieszanka mineralno-asfaltowa

Wykonywaniem nawierzchni asfaltowych nie bez powodu zajmują się tylko wyspecjalizowane firmy. Mieszanka mineralno-asfaltowa to jeden z materiałów budowlanych, z którym pracy nie możemy odłożyć na później. Mieszankę mineralno-asfaltową należy zamówić w odpowiednim terminie, a zamówienie to musi być w pełni zgodne ze specyfikacją techniczną. Równie precyzyjnie musi być określony odbiór zamówionej mieszanki – a w przypadku dużych inwestycji, transport poszczególnych partii materiału należy dokładnie rozplanować. Zanim mieszanka mineralno-asfaltowa zostanie wykorzystana, powinna być też odpowiednio oceniona przez wykonawcę. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Bet-Pol z Rybnika, istotna jest oczywiście temperatura mieszanki, jednak fachowiec musi również umieć dokonać wzrokowej oceny materiału. Ziarna kruszywa w tzw. płynnym asfalcie muszą być otoczone lepiszczem, mieszanka nie powinna ulegać segregacji i mieć lekko połyskujący, czarny kolor (matowy brąz wskazuje na przegrzanie mieszanki). Dopiero po dokonaniu oceny materiału możemy przystąpić do prac przygotowawczych i układania asfaltu.

Układanie nawierzchni asfaltowych

Asfaltowanie odbywa się dziś głównie z wykorzystaniem odpowiednich maszyn budowlanych, przy czym zdarzają się wyjątkowe przypadki, gdzie ręczne układanie mieszanki mineralno-asfaltowej jest stosowane i wskazane. To na przykład: asfaltowanie małych powierzchni przy remontach nawierzchni, czy asfaltowanie przydomowego podjazdu. Zawsze jednak trzymamy się zasady, że nie wykonujemy żadnych prac asfaltowych, gdy temperatura podłoża jest niższa niż +5°C dla warstwy ścieralnej, niższa niż 0°C dla warstwy wiążącej i niższa niż +5°C dla warstwy podbudowy. Asfaltowane podłoże musi być niezamarznięte i możliwie suche. Podczas wykonywania nawierzchni asfaltowych rozściełaczem do asfaltu (w formie samodzielnej maszyny lub samochodu z rozkładarką betonu), zawsze należy trzymać się kilku podstawowych zasad. Należy dbać o to, by prędkość układania asfaltu była możliwie stała, kosz zasypowy nie został całkowicie opróżniony i należy unikać dosypywania mieszanki za rozściełaczem, by na etapie układania asfaltu wyrównać jego nawierzchnię. Finalny etap prac przy wykonywaniu nawierzchni asfaltowej to oczywiście zagęszczanie, które musi być dostosowane do rodzaju mieszanki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz