Materiał Partnera

Wykonywanie instalacji gazowej w domu jednorodzinnym

Wykonywanie instalacji gazowej w domu jednorodzinnym

Coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym przez właścicieli domów jednorodzinnych jest instalacja gazowa. Głównym czynnikiem umożliwiającym jej wybór jest dostęp do sieci gazowej. Współczesne instalacje gazowe są bezpieczne, jeżeli są prawidłowo wykonane i posiadają potwierdzenie odnotowane przez zakład gazowy. W celu jej wykonania należy przejść przez formalności oraz zatrudnić profesjonalną firmę. Jak przebiega proces instalacji gazowej?

Formalności

Wykonanie instalacji gazowej jest możliwe tylko na podstawie projektu i uzyskanego pozwolenia. Pozwolenie może zostać uzyskane wraz z pozwoleniem na budowę, jeżeli wówczas taki wniosek nie został złożony, można to zrobić także oddzielnie. Do takiego wniosku należy dołączyć projekt, pozwolenie kominiarskie, mapę podglądową oraz oświadczenie właściciela o możliwości decydowania o celach budowlanych dotyczącej danej nieruchomości. Usługę należy zlecić profesjonalnej firmie. Następnie można przejść do procesu zawierania umowy z dostawcami gazu. Po spełnieniu wszystkich formalności można uzyskać pozwolenie na uruchomienie instalacji. W tym celu niezbędne jest posiadanie dokumentów powykonawczych, między innymi projektu wykonania instancji i oświadczenia kierownika budowy o przeprowadzeniu prac zgodnie z nim.

Materiały

Podczas zaopatrzenia się w materiały do budowy instalacji gazowej, mamy do wyboru dwa rodzaje rur: stalowe i miedziane. Przy wyborze rur stalowych należy zabezpieczyć je przed korozją. W tym celu stosuje się specjalne farby antykorozyjne. Coraz popularniejsze stają się zatem rury miedziane, które poprzez właściwości tego metalu stanowią trwałe oraz odporne na działanie wysokich temperatur, a także korozji, elementy instalacji gazowej. Jednakże warto zaznaczyć, że nie można używać ich na zewnętrznych ścianach budynku. Dodatkowo – ich znaczącą cechą jest łatwość montażu, co także wpływa na coraz częstszych wybór do wykonywania instalacji gazowej.

Bezpieczeństwo instalacji

Podczas wykonywania instalacji gazowej szczególną uwagę trzeba zwrócić na montaż elementów zapewniających jej bezpieczne użytkowanie. Kwestie bezpieczeństwa należy rozpatrywać z dwóch punktów: z zewnątrz budynku oraz z jego wnętrza. W celu doprowadzeniu gazu do domu stosuje się specjalne rury polietylenowe. W miejcie wykopu, gdzie umieszcza się rury należy położyć folię ostrzegawczą, aby przez przypadek ich nie uszkodzić. Istotne jest też miejsce umieszczenia skrzynki z gazomierzem z dala od materiałów iskrzących. Niezwykle ważne jest przeprowadzenie próby szczelności przed odbiorem technicznym instalacji gazowej.

Wykonywanie instalacji gazowej musi zostać przeprowadzone przez profesjonalistów. PPHU "INSTALACJE PIOTR MAŁACHOWSKI" zajmuje się wykonywaniem instalacji gazowych oraz innych, zapewniając konkurencyjne ceny i bezpieczeństwo ich funkcjonowania.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz