Materiał Partnera

Wykładzina czy dywan - co wybrać?

Wykładzina czy dywan - co wybrać?

Wykładzina czy dywan – co wybrać?

Zarówno wykładzina jak i dywan mają za zadanie dodać wnętrzu wrażenia ciepła i przytulności. Pomagają wyciszyć pomieszczenie i chronią podłogę przed uszkodzeniami. Przed wyborem warto się jednak zastanowić nad kilkoma kwestiami – gdzie najlepiej położyć dywan? Do jakich pomieszczeń będzie lepsza wykładzina? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Producenci wykładzin i dywanów proponują nam sporo możliwości zakrycia podłogi. Dywany czy wykładziny mogą być zarówno z materiałów naturalnych, jak na przykład wełna, czy też syntetycznych, czyli na przykład z poliamidu czy PCV. Przy wyborze istotne jest przede wszystkim do jakiego pomieszczenia szukamy rozwiązań oraz jaki charakter ma pełnić – ozdobny czy użytkowy, a może jedno i drugie? Sprawdźmy jakie są podstawowe różnice między dywanem a wykładziną.

Dywan – przytulnie i elegancko


Drewniane klepki, panele czy gres mają chyba najwięcej zwolenników. Niczym nie przykryta podłoga jest łatwa do utrzymania w czystości i sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Ma jednak również minusy – w dużych pokojach intensyfikuje dźwięki i może być zimna. Idealnym rozwiązaniem jest wówczas dywan, który nie przykrywa nam podłogi w całości.

Odpowiednio dobrany pokreśli charakter drewna czy płytek. Dywan daje wiele możliwości – w zależności od tego jaki charakter ma nasza podłoga. Drewnianą możemy podkreślić miękkim i puszystym dywanem lub dla kontrastu do stonowanego pomieszczenia dodać dywan o nowoczesnym, geometrycznym wzorze. Bez problemu możemy przenieść go w inne miejsce lub zwinąć i schować, na przykład podczas lata, kiedy podłoga nie jest już zimna. Nie ma też przeciwwskazań by oddać go do czyszczenia czy trzepania. Możemy umieścić go na przykład obok łóżka w sypialni, żeby uniknąć nieprzyjemnego uczucia dotykania zimnej podłogi o poranku. Spełni swoje zadanie również pod stołem czy stolikiem kawowym – tym samym unikniemy rysowania podłogi przez nogi stołu czy krzeseł.

Wykładzina – praktyczna i komfortowa


Wykładzina to idealne rozwiązanie jeśli nasza podłoga nie jest idealna. Nie musimy jej specjalnie przygotowywać – wykładzinę można położyć nawet na betonowej wylewce. Zakrywa podłogę w całości, nie przesuwa się oraz wycisza pomieszczenie. Jest idealnym rozwiązaniem do pokoju dziecięcego. Wykładziny z tkanin syntetycznych charakteryzują się wysoką wytrzymałością i łatwością konserwacji. Podobnie jak w przypadku dywanów możemy wybierać z całej gamy kolorystycznej i wzorniczej. Wykładzina z PCV może z powodzeniem imitować drewno lub gres i sprawdzi się nawet w przedpokoju czy kuchni, gdzie zupełnie nie będzie pasował dywan. Taka wykładzina jest bardzo trwała, łatwa w czyszczeniu, a do tego atrakcyjna wizualnie.

Jak widać dobrym wyborem będzie zarówno dywan jak i wykładzina. Wszystko zależy od tego, do jakie pomieszczenie chcemy uzupełnić o ten element wystroju.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz