Materiał Partnera

Wyjazd z dziećmi na narty – dokąd i jak się przygotować?

Wyjazd z dziećmi na narty – dokąd i jak się przygotować?

Gdzie uczyć dzieci jazdy na nartach? Jak się do tego zabrać? W jakim wieku warto zacząć? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w poniższym artykule. Jedno zagadnienie jest oczywiste – na pewno warto! Każdy sport i ruch na świeżym powietrzu jest dobry i dla dzieci i dla dorosłych, dlatego trzeba zadbać o wyrobienie właściwych nawyków już w najmłodszym wieku. Wtedy będą one procentować zdrowiem i dobrą kondycją przez długie, długie lata.

Rodzinny wyjazd na narty to świetna zabawa

Ucząc dzieci jazdy na nartach trzeba pamiętać o jednej zasadniczej rzeczy – ma to być dla nich frajda, zabawa. Jest o to trudno, zwłaszcza na początku, kiedy jeszcze narty są ciężkie, strój narciarski niewygodny a umiejętności brak i zjazd często kończy się upadkiem. Ale dzieci szybko się uczą i kiedy już przebrnie się przez te pierwsze trudności i maluchy zaczną odczuwać radość ze zjazdu "z górki na pazurki", wtedy robi się o wiele łatwiej i przyjemniej. Dlatego my, dorośli, musimy wykazać się na początku sporą cierpliwością. Dobrze przy tym, jeśli oboje rodzice jeżdżą na nartach – nawet, jeśli jedno z nich też dopiero się uczy – bo daje to dzieciom dobry przykład. I nie ma znaczenia, czy to my sami będziemy nasze dzieci uczyć jazdy na nartach, czy też zapiszemy je do szkółki narciarskiej na stoku – chodzi o to, by widziały, że ta zabawa jest dla nas ważna i sprawia nam przyjemność. Dobrze na taki pierwszy wyjazd wybrać miejsce gdzie nie ma zbyt dużo ludzi i stok, który nie jest przesadnie długi i stromy, dlatego odradzam wyjazdy z małymi dziećmi w Alpy, czy nawet do Zakopanego. Warto poszukać miejsca gdzieś na uboczu i dobrze też jest pojechać gdzieś, gdzie można spędzić kilka dni w pobliżu stoku, by nie dokładać do całej wyprawy męczących dojazdów.


Połączenie narciarstwa z wypoczynkiem – najlepsza sprawa

Wiele ofert wyjazdów zimowych łączących sport z agroturystyką znaleźć można niemal w całej Polsce. Wydawałoby się, że góry są tylko na południu kraju, ale okazuje się, że nie potrzeba wcale wysokich szczytów, by znaleźć miejsce, gdzie da się poszaleć na nartach. Choćby na Polesiu Gościniec na Stoku oferuje miejsca noclegowe w wygodnych pokojach gościnnych, pełne wyżywienie, a tuż obok budynku znajduje się wyciąg narciarski i w pełni obsługiwany stok narciarski, najlepszy do nauki i do rekreacyjnej jazdy na nartach. Pozostaje jeszcze tylko ocenić, czy nasze dziecko jest już gotowe do nauki jazdy na nartach. Trzeba mieć na uwadze, że wiek metrykalny wcale o tym nie świadczy, lecz to, czy ma ono odpowiednio silne mięśnie i koordynację ruchową. Instruktorzy narciarstwa twierdzą, że najlepszy wiek to ok. 4-5 lat, podczas gdy lekarze ortopedzi uważają, że 7-8 lat to jeszcze za wcześnie. Dlatego zawsze trzeba rozważać to indywidualnie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz