Materiał Partnera

Wygodne kanapy i fotele – na co zwracać uwagę, kiedy wybieramy komplet wypoczynkowy do swojego salonu?

Wygodne kanapy i fotele – na co zwracać uwagę, kiedy wybieramy komplet wypoczynkowy do swojego salonu?

Komplety wypoczynkowe są jednymi z najczęściej użytkowanych mebli w każdym domu, dlatego warto zadbać o to, by były wyjątkowe. Spędza się na nich rodzinne popołudnia oraz siada podczas spotkań towarzyskich. Na jakie podstawowe cechy powinniśmy zwracać uwagę, aby kupione przez nas kanapy i fotele były funkcjonalne, łatwe w utrzymaniu czystości i – przede wszystkim – wygodne?

Ilość miejsca oraz wielkość mebli

Pierwszym wyznacznikiem, który bierzemy pod uwagę podczas wyboru mebli do salonu, jest oczywiście ilość miejsca, które możemy na nie przeznaczyć. Jeśli pomieszczenia są małe, najlepiej wybrać kanapy i fotele, które mają dużą powierzchnię siedzącą, ale jednocześnie nie są zbyt „potężne”. Doskonale sprawdzą się meble pozbawione olbrzymich podłokietników.

Funkcjonalność

Prócz spełniania funkcji typowo wypoczynkowej, na rynku są dostępne również rozkładane kanapy i fotele, które mogą służyć jako łóżka. Są one dobrym rozwiązaniem w przypadku braku pokojów gościnnych. Niektóre kanapy wypoczynkowe są dodatkowo wyposażone w skrzynię na pościel oraz oddzielne podłokietniki, mogące pełnić funkcję zagłówków.

Rodzaj materiału

Meble wypoczynkowe są mocno eksploatowane, dlatego powinny być łatwe w pielęgnacji oraz utrzymaniu czystości. Kluczową rolę odgrywa tutaj rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Popularne tkaniny tapicerskie to:

  • Szenila – gruba tkanina z przędzy o lnianym splocie.
  • Welur – gładka w dotyku, dostępna w wielu różnych wzorach i kolorach.
  • Mikrofaza – tkanina syntetyczna, pokryta meszkiem i z delikatnym połyskiem.
  • Plusz – bardzo puszysta, jednak jej wygląd szybko ulega pogorszeniu na skutek używania i mycia.
  • Żakard – tkanina o wielobarwnych i skomplikowanych wzorach.
  • Alacantara – wyglądem i teksturą przypomina zamsz.
  • Flock – materiał bardzo podobny do aksamitu.
  • Skóra i ekoskóra – wykonane ze skory zwierząt lub materiałów syntetycznych. Obecnie na rynku pojawiają się alternatywne wersje skóry np. wyprodukowane z grzybów i ananasa.

W przypadku dwóch ostatnich tkanin, są one szczególnie odporne na mokre zabrudzenia oraz nie gromadzą kurzu, dlatego doskonale sprawdzą się dla alergików. Meble obite skórą lub materiałem skóropodobnym należy jednak regularnie impregnować za pomocą specjalnych preparatów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Unikatowość i estetyka wykonania

Wygląd mebli ma czasem największe znaczenie podczas podejmowania decyzji. Warto kupować te jak najbardziej unikatowe i wykonane ze szczególną starannością. W tym celu lepiej jest wybierać mniejsze, prywatne firmy (np. ROB-NAR) niż znane sieciówki. Meble produkowane w masowej ilości często nie są dobrej jakości i szybko ulegają zniszczeniu. Ponadto, są one zwyczajnie dość pospolite. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz