Materiał Partnera

Wydobycie i transport materiałów sypkich

Wydobycie i transport materiałów sypkich

Materiały sypkie wykorzystywane są powszechnie w budownictwie do różnego rodzaju dróg i nie tylko. Tłucznie, klińce czy grysy mają szerokie zastosowanie, podobnie jak piasek i żwir, które z kolei warto zamówić u sprawdzonego dostawcy zajmującego się również ich wydobyciem oraz uszlachetnianiem. Jak dokładnie wyglądają te procesy oraz niełatwy transport materiałów sypkich?

Piasek i żwir

Pozyskiwanie niezwykle istotnych materiałów sypkich, do których zaliczają się piasek i żwir, musi być przede wszystkim w pełni legalne. Eksploatacja kopalin wymaga odpowiedniej koncesji, dlatego warto zadbać o sprowadzanie tego typu materiałów od sprawdzonego dostawcy. Ich efektywne wydobycie zapewnia jedynie nowoczesny, ciężki sprzęt, taki jak koparki gąsienicowe. Wykorzystuje je w swojej pracy firma Krusznet zajmująca się nie tylko pozyskiwaniem piasku czy żwiru, ale także ich uszlachetnianiem. Oznacza to kompletne wypłukanie materiału ze wszystkich zanieczyszczeń, co pozwala na późniejsze zastosowanie tak przygotowanego piasku do np. produkcji wylewek, zapraw i tynków budowlanych, a także piaskowania granitów czy stali. Ze żwirów natomiast powstają betony towarowe czy nawet usypywane są w pełni funkcjonalne drogi. Tego typu materiały sypkie są więc bardzo istotnym elementem w budownictwie i nie tylko, dlatego warto zadbać o sprowadzenie ich z odpowiedniego źródła – dobre firmy zajmujące się wydobyciem i uszlachetnianiem piasku i żwiru proponują także usługę transportu w wybrane przez klienta miejsce. Jakim sprzętem należy w tym wypadku dysponować i jakie jeszcze materiały sypkie można nim przewieźć?

Niełatwy transport

Sypkie materiały są bardzo trudnym ładunkiem do przewozu – wymagają odpowiednich zabezpieczeń i specjalistycznych pojazdów. Renomowane firmy zajmujące się ich wydobyciem oraz transportem ciężkim dysponują ładowarkami kołowymi o możliwości udźwigu nawet 24 ton. To właśnie za ich pomocą materiały sypkie efektywnie transportowane są do odpowiednio przystosowanych naczep i wywrotek. Ciągniki siodłowe i wywrotki czteroosiowe dostarczają materiały sypkie do klientów indywidualnych lub np. betoniarni czy na budowę dróg. Oprócz piasku i żwiru przewożone są w ten sposób m.in. wykorzystywane do mas bitumicznych oraz betonu drogowego grysy. Do tego typu materiałów zaliczają się także klińce, tłucznie czy pospółka, która szeroko używana jest nie tylko w drogownictwie, ale też w przemyśle budowlanym jako podbudowa pod fundamenty. Zastosowanie materiałów sypkich jest więc dość szerokie, a ich wydobycie, uszlachetnienie i transport nie należą do łatwych czynności. Należy je więc zlecić specjalistom, którzy będą w stanie dostarczyć w wybrane miejsce wysokiej klasy kruszywa i inne materiały.

Opracowanie:
Przeworsk, Ogrodowa 2
tel. 793 622 666
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz