Materiał Partnera

Wycieraczki obiektowe i maty wejściowe – dlaczego warto je mieć?

Wycieraczki obiektowe i maty wejściowe – dlaczego warto je mieć?

Budynki, w których panuje duży ruch warto wyposażyć nie tylko w podłogi odporne na ścieranie, ale i dodatkowe warstwy ochronne w postaci mat wejściowych. Jest to prosty, a zarazem estetyczny sposób na zabezpieczenie posadzek w biurach, szkołach, szpitalach czy centrach handlowych. Jak wybrać najlepszą? Jakie są rodzaje mat ochronnych? Przekonajmy się!

Dlaczego maty wejściowe i wycieraczki są ważne?

Wydawać by się mogło, że są ważniejsze rzeczy niż wybór maty wejściowej, jednak stanowią one bardzo dużą część wyposażenia biur oraz innych budynków użyteczności publicznej. Jest ku temu powód – maty wejściowe, czyli duże wycieraczki skutecznie chronią podłogę przed ścieraniem oraz dbają o porządek w pomieszczeniach. Dodatkowo dobrze dobrane maty wejściowe pełnią funkcję estetycznej wizytówki firmy, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na maty z logo firmowym

Umieszczenie dużych, chłonnych mat ochronnych przy drzwiach wejściowych pozwala zaoszczędzić na sprzątaniu, bo zbierają one zabrudzenia z butów osób wchodzących do budynku. Jest to praktyczne, ale i estetyczne – maty wejściowe są skonstruowane, tak że piasek czy woda znikają we włóknach wycieraczki. Pozostają one w macie dzięki podgumowaniu, które dodatkowo zapobiega przesuwaniu się maty w czasie użytkowania.

Rodzaje mat wejściowych – jak wybrać odpowiednią?

Maty wejściowe wykonane są z najróżniejszych materiałów i występują w wielu formach dlatego, aby dopasować je do wnętrza trzeba się zastanowić gdzie zostanie umieszczona. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie systemu wycieraczek, które znajdą się przed budynkiem, jak i w jego wnętrzu. Każdy budynek można dla ułatwienia podzielić na trzy strefy.

  • Strefa I wypada przed wejściem do budynku, dlatego montuje się tutaj najczęściej wszelkie maty czyszczące o solidnej konstrukcji jak np. maty gumowe lub wycieraczki systemowe wykonane z aluminium. Mają one za zadanie wyłapać tzw. grube zanieczyszczenia.
  • Strefa II znajduje się zaraz za wejściem do pomieszczenia i najczęściej stosuje się w tym miejscu standardowe maty wejściowe, które mają oczyścić obuwie osób wchodzących z piasku czy błota.
  • Strefa III przeznaczona jest na maty osuszające, dlatego warto wybierać wycieraczki z chłonnych i miękkich materiałów. Doskonale sprawdzają się tutaj wszelkie maty reklamowe (np. z logo firmy).

Dobrze rozmieszczone maty i wycieraczki obiektowe pozwolą na zatrzymanie do 80% zabrudzeń, które normalnie roznosiłyby się po całym budynku, co wymagałoby zwiększenia częstotliwości sprzątania. Dzięki temu można cieszyć się czystymi i niezniszczonymi podłogami. Firmy zajmujące się konstrukcją systemów wycieraczek w budynkach jak krakowski S-Matt oferuje wiele rozwiązań do wyboru:

  • Maty standardowe – do stosowania wewnątrz budynku, posiadają duże wymiary i podgumowanie, dzięki czemu są antypoślizgowe; odznaczają się wysoką absorpcją wilgoci; mogą być wykonane z włókien bawełnianych lub syntetycznych (w tym pochodzących z recyklingu);
  • Maty gumowe i BHP – wykonane najczęściej z gumy, co zapewnia wytrzymałość na ścieranie oraz uderzenia; doskonale nadają się do mocno użytkowanych przestrzeni; perforowania czy wypustki gwarantują przyczepność; stosowane często w halach produkcyjnych, magazynach czy w lokalach gastronomicznych.
  • Maty logo – czyli maty promocyjne, polecane na różnego rodzaju wydarzenia; możliwość nadrukowania grafiki bądź samego logo; wiele kolorów oraz rozmiarów do wyboru.
  • Wycieraczki systemowe – posiadają aluminiowy stelaż, który wypełniony jest szczotkowym, gumowym bądź tekstylnym wkładem; polecane do montażu przed wejściami budynków o dużym natężeniu ruchy; bardzo odporne na ścieranie i wgniatanie.

Jak widać możliwości aranżacji systemu mat ochronnych jest bez liku, dlatego warto zwrócić się po pomoc do fachowców znających specyfikę produktów. Dodatkowo, nawiązanie współpracy z firmą pokroju S-Matt pozwala na późniejszy serwis mat. 

Opracowanie:
Kraków, os. Bohaterów Września 9 lok. 67
tel. 788 696 969
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz