Materiał Partnera

Wycieczki parafian do różnego rodzaju sanktuariów

Wycieczki parafian do różnego rodzaju sanktuariów

Sezon wakacyjny to nie tylko turnusy wczasowe i konsumpcyjna rekreacja. Lato sprzyja podróżom – także tym duchowym.

 

Kto pielgrzymuje, ten dwa razy się modli

Tradycja pielgrzymowania do miejsc związanych z wielkimi wydarzeniami religijnymi jest popularna od samego początku praktykowania religii chrześcijańskiej. Pierwsi chrześcijanie pielgrzymowali do Ziemi Świętej, następnie do Rzymu i do powstających kolejno ważnych europejskich sanktuariów. W Polsce pierwszą dużą chrześcijańską pielgrzymką, która zapoczątkowała ruch pielgrzymkowy, była wędrówka do grobu św. Wojciecha. Odbył ją w 1000 r. Bolesław Chrobry.


Motywy pielgrzymowania

Pielgrzymki zorganizowane w grupie, jak i te samodzielne, są zawsze podyktowane różnymi motywami. Jedni podróżują ze względu na pokutę, chcą zadośćuczynić za grzech, który obciąża ich sumienie. Inni pielgrzymują, by prosić o jakiś dar lub podziękować za łaski. Spora grupa podróżujących bierze udział w wędrówce, by poznać inny wymiar przeżycia duchowego. 

Są różne miejsca docelowe pielgrzymek i różne rodzaje aktywności, z którymi dana podróż jest związana. Parafie i grupy modlitewne aranżują wyjazdy, które łączą zwykle tylko dwa aspekty – cel podróży, jakim jest dotarcie do miejsca religijnego oraz wspólna modlitwa. Wszystkie pozostałe okoliczności mogą się różnić. Z tego względu istnieją propozycje pielgrzymek dla młodzieży, dla mężczyzn, dla kobiet, pielgrzymki przystosowane do obsługi osób chorych i niepełnosprawnych, parafialne rekolekcje w innych miastach, pielgrzymki połączone z nabożeństwami (takimi jak droga krzyżowa), zwiedzaniem zabytkowych sanktuariów itd.


Główne cele podroży

W średniowiecznej Europie główną destynacją pielgrzymów były najważniejsze i największe świątynie oraz miejsca związane z kultem świętych. Pielgrzymi odwiedzali więc Asyż powiązany z kultem św. Franciszka, Canterbury – główny Kościół średniowiecznej Anglii, katedrę Najświętszej Marii Panny w Paryżu, Santiago de Compostela w Hiszpanii.

W Polsce istnieje obecnie około 500 sanktuariów. Rokrocznie około 15 % Polaków uczestniczy w pielgrzymkach. Są to pielgrzymki piesze lub autokarowe, np. organizowane przez asik.com.pl. Głównie jako cel wędrówki wybierana jest Częstochowa z sanktuarium jasnogórskim – jednym z głównych sanktuariów kultu maryjnego w Europie. Pielgrzymi odwiedzają także Katedrę Wawelską, Łagiewniki, Górę św. Anny, Bazylikę prymasowską w Gnieźnie, Sanktuarium w Licheniu czy Kalwarię Zebrzydowską.


Nowoczesność

Współczesne pielgrzymki znacznie różnią się od historycznych. Dziś organizowane są profesjonalne wycieczki autokarowe z przewodnikiem i ustalonym przebiegiem trasy. Oferuje je m.in. asik.com.pl. Pielgrzymi mają możliwość zwiedzania miast, do których się udają, poznają ich historię, uczestniczą w zorganizowanych wycieczkach rowerowych lub innych atrakcjach.

Mimo nowoczesnej obsługi i profesjonalnej koordynacji takiej pielgrzymki jeden czynnik pozostaje niezmienny – ciągle jest to przede wszystkim wyjątkowe przeżycie duchowe i okazja do modlitwy.

Oceń artykuł (4)
2.3
Komentarze
Dodaj komentarz