Materiał Partnera

Wycieczki last minute i first minute – oferty, z których warto korzystać

Wycieczki last minute i first minute – oferty, z których warto korzystać

Wakacje za granicą to marzenie wielu osób, które bardzo często błędnie kojarzy się z wysokimi kosztami. Oczywiście wszystko zależy od naszych oczekiwań. Wbrew pozorom profesjonalne biura podróży dysponują ofertą dopasowaną na każdą kieszeń. Niemniej jednak jedną z najpopularniejszych możliwości wykupienia wakacji w atrakcyjnej cenie są wyjazdy last minute oraz first minute. Musimy jednak pamiętać, że są one skierowane do różnego typu klientów.

Last minute

Oferty tego typu dostępne są u zdecydowanej większość firm organizujących wyjazdy zagraniczne, w tym także biuro podróży WEGA ze Zgorzelca. Jak sama nazwa wskazuje (z ang. last minute czyli ostatnia minuta) polegają one na wykupieniu wycieczki niedługo przed terminem wyjazdu. Staje się to możliwe, gdy ktoś zrezygnuje ze swojego urlopu albo kiedy biuro podróży nie sprzeda wszystkich swoich miejsc w ramach danego wyjazdu. Jednakże na podjęcie decyzji o skorzystaniu z okazji mamy zazwyczaj kilka lub kilkanaście dni. Takie rozwiązanie pozwala przede wszystkim zaoszczędzić pieniądze i nie wymaga planowania urlopu z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Sprawdzi się ono w przypadku, gdy jesteśmy elastyczni, możemy pozwolić sobie na niespodziewany urlop i mamy odłożone trochę pieniędzy, gdyż przy tego typu ofercie może być wymagana płatność całej kwoty od razu. Planując skorzystanie z oferty last minute warto śledzić informacje pojawiające na stronach internetowych biur podróży, ponieważ najatrakcyjniejsze okazje tego typu mają to do siebie, że znikają dosyć szybko. Poszukiwania najlepiej rozpocząć przed sezonem lub po nim.  W okresach takich jak Sylwester czy majówka, kiedy biura są oblężone, znalezienie atrakcyjnej oferty może być bardzo trudne. Podobnie ma się rzecz w terminach od czerwca do września. Najlepiej za wycieczkami last minute rozglądać się w takich miesiącach jak październik, listopad, kwiecień czy maj.

First minute

Wakacje first minute powstały jako opozycja do wakacji last minute. Ofertę tego typu należy traktować jak przedsprzedaż. W związku z tym, kupując wcześniej, możemy sporo zaoszczędzić, a przy okazji płatność rozłożyć na raty, np. część zapłacić w formie zaliczki, resztę dopłacić przed wyjazdem. Z takiej oferty chętniej korzystają osoby, które wolą lub muszą z dużym wyprzedzeniem rezerwować w pracy urlop i lubią wiedzieć, gdzie pojadą, aby dobrze się przygotować do wypoczynku. Możemy wówczas na spokojnie wybierać pośród całej palety hoteli, programów i miast wyjazdowych. O ile oferta last minute, ze względu na ograniczoną zazwyczaj liczbę dostępnych miejsc, skierowana jest raczej do par lub pojedynczych osób, to w przypadku first minute jest ona bardzo atrakcyjna dla rodzin
z dziećmi lub większych grup. Wykupienie wycieczki w przedsprzedaży bardzo często wiąże się również z dodatkowymi bonusami oferowanymi przez biuro podróży, np. w postaci gwarancji najniższej lub stałej ceny, możliwości bezpłatnej zmiany terminu, niższych opłat za dzieci, gratisowych wycieczek fakultatywnych czy gratisowych ubezpieczeń np. od chorób przewlekłych lub na wypadek rezygnacji.

Bez względu na to, na jaki rodzaj oferty się zdecydujemy, bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z umową i doprecyzowanie wszelkich wątpliwości. Im dokładniejsza będzie umowa, tym większą mamy pewność i możliwość egzekwowania wykupionych przez siebie świadczeń, a tym samym – udanych wakacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz