Materiał Partnera

Wycieczka rowerowa - o czym należy pamiętać?

Wycieczka rowerowa - o czym należy pamiętać?

Jazda na rowerze sprawia każdemu z nas niemałą przyjemność. Dlatego często podczas wakacyjnego wypoczynku, planujemy dłuższą wycieczkę, spędzoną na świeżym powietrzu z naszymi przyjaciółmi bądź rodziną. Jednakże taka wyprawa rowerowa wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Nie chcemy przecież, by coś nam się stało lub byśmy złapali “kapcia” i nie mieli odpowiedniego sprzętu do naprawy. By uniknąć takich wydarzeń, warto zapoznać się z poniższym artykułem. 

Przygotowanie fizyczne

Odpowiednie przygotowanie fizyczne to podstawa każdej dłuższej wyprawy, nie tylko rowerowej, ale także każdej innej fizycznej wycieczki. Jeśli planujemy naszą wycieczkę na co najmniej kilkanaście kilometrów, warto przed nią zadbać o kondycję, by nasz organizm wytrzymał wysiłek oraz, żebyśmy nie obudzili się na następny dzień z bólami w naszych mięśniach. Dodatkowo takie przygotowanie poprawi naszą wydolność tlenową już podczas samej wycieczki. Zatem dobrze jest sobie trochę pojeździć na rowerze lub nawet pobiegać kilka dni przed naszą wycieczką, a co najważniejsze, pamiętajmy o odpowiedniej rozgrzewce i rozciągnięciu mięśni już przed samą wyprawą. Uchroni to nas przed jakimikolwiek kontuzjami związanymi z zastanymi mięśniami. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Zacisze Wiesław Poliński, która oferuje liczne tereny do turystyki rowerowej. Warto skorzystać z takiej opcji i cieszyć się pięknymi widokami oraz trasami podczas jazdy. 

Odpowiedni sprzęt

Jeśli posiadamy już rower na naszą wycieczkę, warto sprawdzić stan naszej maszyny, żeby w trakcie wycieczki się nie zaskoczyć w negatywny sposób. Nasz rower musi być w jak najlepszym stanie, gdyż to właśnie na nim pokonamy kilkadziesiąt kilometrów. Rower powinien oczywiście posiadać sprawnie działające hamulce, przerzutki, wszelkie mechanizmy, zapewniające nam komfortową i bezpieczną jazdę. Ponadto, powinniśmy także zabrać ze sobą odpowiednie narzędzia na wypadek nieplanowanej awarii. Takimi narzędziami będą chociażby pompka rowerowa lub przyrządy służące do regulacji przerzutek, naprawy zerwanego łańcucha czy wymiany przebitej dętki. Oprócz samych narzędzi, musimy także pamiętać o zabraniu lampek rowerowych, gdybyśmy mieli jechać o zmroku oraz mapa lub GPS, służący nam po prostu do nawigowania.

Nieważne, czy jedziemy wiosną czy jesienią, warto jest mieć zawsze ze sobą podczas wycieczki ubrania zapewniające nam ochronę i ciepło w każdych warunkach. Dlatego należy spakować sobie do plecaka bluzę z długim rękawem oraz kurtkę przeciwdeszczową. Warto tu także nadmienić, że dobrze jest być ubranym na cebulkę.

Oprócz narzędzi i ubrań, powinno się także zabrać ze sobą apteczkę, jedzenie zapewniające nam energię, np. batony, banany, oraz picie. Odpowiednie nawodnienie jest szczególnie ważne w czasie upałów. Możemy zabrać sok lub jakiś napój lub po prostu zwykłą wodę.

Opracowanie:
Sokole 124
tel. 513 431 922
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz