Artykuł sponsorowany

Wycena nieruchomości podczas zaciągania kredytu hipotecznego

Wycena nieruchomości podczas zaciągania kredytu hipotecznego

Istnieje kilka sposobów na kupienie nieruchomości. Jednym z najczęściej stosowanych jest zaciągnie kredytu hipotecznego. Hipoteka jest prawną formą zabezpieczania takiej formy finansowania zakupu nieruchomości. Kredyty hipoteczne są udzielane na zakup nieruchomości istniejącej oraz takiej, którą zamierzamy zbudować. Zanim jednak otrzymamy kredyt, niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie wyceny nieruchomości. Na czym polega taka usługa i kto może ją wykonać?

Wycena nieruchomości – na czym polega i kto zajmuje się jej przygotowaniem?

Mianem wyceny nieruchomości określa się zabezpieczenie ekspozycji kredytowej. Od niej zależy także wysokość kredytu hipotecznego, jaki możemy uzyskać na sfinansowanie jej zakupu. Wycenę opracowuje się w formie operatu szacunkowego, który stanowi jedno z pism dokumentacji kredytowej. Zlecenie wyceny nieruchomości ma miejsce wtedy, gdy bank uzna, że nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca. Realizacją usług tego typu zwykle zajmują się rzeczoznawcy majątkowi, aczkolwiek nie jest to wymóg konieczny. Sporządzanie wyceny nieruchomości to także jedno z zadań wykonywanych przez Biuro Doradztwa i Wyceny Nieruchomości Leszek Bednarek z Nowych Bielic w województwie zachodniopomorskim. Jeśli mowa o udzielaniu kredytu hipotecznego, to zazwyczaj bank sam wybiera osobę, która zajmie się wyceną nieruchomości. To nie oznacza jednak, że osoba starająca się o kredy nie może zlecić wykonanie wyceny nieruchomości innemu specjaliście. Aczkolwiek w takiej sytuacji rzeczoznawca musi zostać zaakceptowany przez bank.

Ustalenie warunków sporządzania wyceny nieruchomości powinno mieć mniejsze wcześniej, ponieważ może dojść do takiej sytuacji, że bank nie będzie honorował zewnętrznych wycen. Trzeba jednak podkreślić, że wyceny bankowe mają swoje plusy. Jednym z nich jest to, że kredytobiorca nie ponosi dodatkowych opłat wynikających ze zlecenia wykonania wyceny nieruchomości. Aczkolwiek takie rozwiązanie ma też swoje wady. Do nich z pewnością zalicza się długi czas oczekiwania na wycenę, z kolei operat szacunkowy bardzo często tworzony jest w uproszczonej formie.

Wycena nieruchomości przy kredycie hipotecznym – o czym warto wiedzieć?

Wycena nieruchomości przy kredycie hipotecznym wygląda nieco inaczej niż w przypadku wyceny standardowej. Podstawowa różnica polega na tym, że w tym pierwszym przypadku konieczne jest obliczenie dualnej wartości. Co to oznacza w praktyce? Zwykle z takim rozwiązaniem mamy do czynienia podczas budowy domu. Biorąc kredyt hipoteczny, niezbędne jest wskazanie w wycenie nieruchomości dwóch jej wartości. Pierwsza dotyczy obecnej wartości obiektu, natomiast druga określa wartość po tym, jak prace budowlane zostaną ukończone. Aby wycena nieruchomości mogła być prawidłowa, trzeba wykorzystać projekty budowlane i kosztorys robót budowlanych.

Taka metoda określania wartości nieruchomości ma istotne znaczenie przy udzielaniu kredytu hipotecznego, ponieważ wpływa na jego wysokość. Zależność jest prosta, im większa wartość danej nieruchomości, tym większy kredyt możemy otrzymać. Trzeba jednak pamiętać, że to wymaga od kredytobiorcy większego wkładu własnego. Duże znaczenie ma też to, że w chwili, gdy za nieruchomość zapłacimy mniej, to bank również uwzględni niższą kwotę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz