Wycena nieruchomości – jak wygląda i ile kosztuje?

Wycena nieruchomości – jak wygląda i ile kosztuje?

W celu wzięcia kredytu i dokonania podziału majątku oraz w sądach i urzędach – w wielu oficjalnych sytuacjach wycena nieruchomości jest konieczna. Dotyczy to domu, mieszkania czy działki budowlanej. Choć samodzielne oszacowanie wartości jest możliwe w przypadku sprzedaży czy kupna, to warto również wtedy skorzystać z usług fachowców. Sprawdź, na czym polega cały proces i zapoznaj się z jego cennikiem.  

W jakim celu przeprowadza się wycenę nieruchomości?

Orientacyjne określenie wartości domu czy mieszkania można samodzielnie przeprowadzić w przypadku sprzedaży lub kupna. Wolno również zwrócić się w tym celu o pomoc do agentów i pośredników lub skorzystać z darmowych narzędzi. Dla sądów, banków czy organów podatkowych liczy się wyłącznie rzeczywista wycena nieruchomości (posiadająca moc prawną) przeprowadzana przez uprawnionego i kompetentnego rzeczoznawcę majątkowego. Usługa ta polega na przygotowaniu tzw. operatu szacunkowego – dokumentu, którego treść, forma i zakres jest określona w przepisach.  

Zastanawiasz się, kiedy wycena nieruchomości jest niezbędna? Oto najpopularniejsze okoliczności:

 • dokonywanie podziału spadku lub majątku;
 • ustalanie wysokości czynszu;
 • ubieganie się o kredyt hipoteczny (w takim przypadku bank potrzebuje informacji o wartości budynku będącego zabezpieczeniem spłaty zobowiązań);
 • określenie wysokości podatku od nieruchomości;
 • egzekucja komornicza.
Podsumowując – oficjalna wycena nieruchomości jest potrzebna w sprawach rozstrzyganych sądowo, do przedłożenia organom podatkowym i przy zaciąganiu zobowiązania na budowę domu czy kredytowaniu zakupu mieszkania.

cel wyceny nieruchomości

Metody wyceny budynku

Chcesz wiedzieć, jak wygląda proces określania wartości nieruchomości? Opiera się on na umowie zawartej pomiędzy właścicielem lokum a rzeczoznawcą majątkowym. W dokumencie pojawiają się ostateczny termin sporządzenia oraz informacje o celu i kosztach wyceny. Po analizie czynników, mających wpływ na wartość ocenianego obiektu, fachowiec wybiera sposób sporządzenia operatu. Najczęściej stosuje się podejście porównawcze, w ramach którego wyróżniamy trzy popularne metody:

 • Metodę porównywania parami

Opiera się na zestawieniu wyceny wartości lokum o konkretnych parametrach z co najmniej trzema analogicznymi nieruchomościami, które były przedmiotem kupna i sprzedaży.  

 • Analizę statystyczną

Najmniej popularna z metod. Aby oszacować wartość mieszkania lub domu stosuje się zasady analizy statystycznej. W ten sposób badane są trendy wśród nieruchomości o zbliżonych parametrach do budynku podlegającego ocenie.   

 • Metodę korygowania cen średnich

Przeprowadzenie ekspertyzy obejmuje w tym przypadku analizę cen nieruchomości o podobnych parametrach do wycenianego lokum. Na podstawie współczynników opisujących konkretne parametry budynku wykonuje się korektę średniej ceny rynkowej i ustala ostateczną wartość mieszkania czy domu.    

Poza wymienionymi metodami można zastosować również kosztowe lub dochodowe podejście wyceny nieruchomości. W każdym z wariantów rzeczoznawca potrzebuje odpowiednich dokumentów, aby określić np. stan zagospodarowania czy przeznaczenie w planie miejscowym budynku.

Poza tym biegły musi wziąć pod uwagę takie czynniki jak: rodzaj, położenie i powierzchnia nieruchomości, standard lokum i jego wykończenia, aktualny stan techniczny i prawny, rok budowy czy dostęp do infrastruktury. Na operat szacunkowy zazwyczaj musimy czekać ok. dwóch tygodni, stworzenie skróconej formy może zająć zaś 5-7 dni roboczych.  

Od czego zależy wartość wyceny nieruchomości?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie: ile kosztuje wycena nieruchomości? Przy szacowaniu kosztów należy bowiem wziąć pod uwagę nie tylko oferty różnych firm, ale i czynniki, które mogą wpłynąć na ostateczną cenę operatu szacunkowego. Cennik usług rzeczoznawcy rachunkowego może być uzależniony od:

 • zakresu, przedmiotu oraz celu wyceny (np. kupno lub sprzedaż lokum czy ubieganie się o kredyt hipoteczny);  
 • typu, wielkości i charakteru nieruchomości (budynek komercyjny/rolniczy, działka czy mieszkanie itd.);
 • skomplikowania sytuacji prawnej lokalu;
 • lokalizacji mieszkania lub domu;
 • złożoności i czasochłonności zlecenia oraz stopnia skomplikowania samej wyceny;
 • oczekiwanego terminu wykonania wyceny oraz warunków jej wykonania;
 • kosztów pozyskania potrzebnych dokumentów np. prawa własności lokum;
 • ewentualnych opłat za pozyskanie danych rynkowych z najbliższej lokalizacji;
 • kompletności materiałów i dokumentacji.

ile kosztuje wycena nieruchomości

Na podstawie dostępnych danych można ocenić, że najtańsza jest zazwyczaj wycena mieszkania. Ceny rozpoczynają się od 300 zł i mogą osiągnąć wartość 1200 zł – zazwyczaj, gdy zależy nam na ekspresowym załatwieniu formalności lub w przypadku większych miast. Szacowanie wartości domu jednorodzinnego jest zwykle wyższe, a stawki zaczynają się od 500 zł. W przypadku lokum wielorodzinnego należy liczyć się z opłatą wyższą niż 1500 zł – średni koszt to 2700-3200 zł (podobnie w przypadku willi).

Wiesz już, jak przebiega i ile może kosztować operat szacunkowy. Poznaj również inne sposoby na wycenę nieruchomości.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży