Artykuł sponsorowany

Wycena domów – co powinieneś o niej wiedzieć?

Wycena domów – co powinieneś o niej wiedzieć?

Postanowiłeś sprzedać dom? Chciałbyś, aby w efekcie końcowym „wilk był syty i owca cała”? Jeśli zdecydujesz się na jego profesjonalną wycenę, zyskasz pewność, że zarówno Ty jako właściciel, jak także nowy nabywca nieruchomości, będziecie zadowoleni z transakcji, ponieważ rzeczoznawca określi realną wartość budynku. Dowiedz się, jakie czynniki wpływają na wycenę domu.

Od jakich czynników zależna jest wycena?

Wycena domów zależna jest od wielu czynników. Wśród elementów wpływających na oszacowanie wartości budynku warto wymienić:

  • jego lokalizację;
  • wielkość samego domu oraz działki;
  • rok budowy;
  • aktualny stan techniczny i przeprowadzone do tej pory prace remontowe;
  • sposób ogrzewania;
  • dojazd;
  • sąsiedztwo oraz bliskość punktów handlowo-usługowych.

Operat szacunkowy

Orientacyjną wartość domu może określić rzeczoznawca, który bierze pod uwagę cel wyceny, opis aktualnego stanu budynku wraz z jego przeznaczeniem, a także charakterystykę rynku nieruchomości. Podstawę formalną do wykonania operatu szacunkowego – dokumentu wymaganego m.in. przez banki czy urzędy – stanowią źródła danych konkretnego obiektu. 

Specjalistka od wyceny nieruchomości, p. Karolina Tańska z Zamościa dodaje: rzeczoznawca powinien osobiście obejrzeć nieruchomość, a także samodzielnie zapoznać się z dokumentacją dotyczącą budynku (w tym z księgami wieczystymi). Osoba wykonująca wycenę powinna także sporządzić dokumentację fotograficzną oraz przygotować operat szacunkowy w czytelnej i profesjonalnej oprawie. Opracowany w ten sposób dokument wraz z podpisem i pieczęcią rzeczoznawcy ma moc prawną i jest uznawany przez różnego rodzaju instytucje.

Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy?

Skorzystanie z usług dobrego i sprawdzonego rzeczoznawcy jest niezbędne wówczas, gdy potrzebne jest przygotowanie oficjalnej wyceny (np. dla celów podatkowych i kredytowych), określającej realną wartość budynku. Należy jednak pamiętać, że operat szacunkowy jest sporządzany na czas określony. Jego ważność trwa 12 miesięcy od daty przygotowania. Ponadto wycena profesjonalisty potwierdzi, czy oferta zaproponowana przez właściciela nieruchomości jest zgodna ze stanem rzeczywistym. Taka osoba ustali cenę adekwatną do lokalizacji i stanu budynku. Dzięki temu można uniknąć rozbieżności między wartością domów o podobnych parametrach w danym regionie. To będzie dobry argument dla potencjalnego nabywcy, ponieważ specjaliści potwierdzają, że tak przygotowana wycena domu jest dobrze postrzegana przez klientów. Warto dodać, że skorzystanie z usług rzeczoznawcy pomoże zaoszczędzić zarówno czas właściciela, jak i osoby zainteresowanej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz