Materiał Partnera

Wybrane zajęcia w specjalistycznych przedszkolach terapeutycznych

Wybrane zajęcia w specjalistycznych przedszkolach terapeutycznych
Dzieciom cierpiącym na konkretne schorzenia należy zapewnić doskonałą opiekę, która pozwoli zniwelować dolegliwości lub nawet doprowadzi do ich wyeliminowania. Możliwe jest to dzięki specjalistycznym przedszkolom terapeutycznym, które prowadzą szereg zajęć dopasowywanych do potrzeb dzieci. To właśnie one pozytywnie wpływają na rozwój nawet w przypadku niełatwych schorzeń – co zatem proponują tego typu placówki?

Wykorzystanie zwierząt w terapii

Kontakt dzieci ze zwierzętami może być rozwiązaniem przynoszącym spektakularne efekty w terapii różnego rodzaju zaburzeń. Z tego względu nowoczesne przedszkola terapeutyczne proponują szereg tego typu zajęć, które przygotowane są z myślą o dzieciach borykających się z wieloma problemami zdrowotnymi. Dużym zainteresowaniem cieszy się hipoterapia, czyli zajęcia polegające na współpracy z końmi. Doskonałe efekty odnotowuje się w tym wypadku wśród dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem, którego terapia w przedszkolu terapeutycznym może być niezwykle efektywna.

Terapeuta i mały pacjent mogą współpracować również z alpakami. Jest ona rekomendowana dzieciom niepełnosprawnym, które już na wczesnych etapach edukacji muszą być odpowiednio terapeutyzowane i rehabilitowane.

Rozwój dzięki alpakoterapii pozwoli na polepszenie zdolności motorycznych dziecka. Ta forma terapii uczy także odpowiedzialności, empatii oraz pomaga dzieciom w budowaniu pozytywnych relacji z innymi. Buduje u dzieci pewność siebie i pomaga się otworzyć na świat. Takie terapie realizowane są m.in. w terapeutycznym przedszkolu Progress Place, które może zaoferować swoim podopiecznym również dogoterapię. Wykorzystanie psów to natomiast doskonała metoda na poradzenie sobie z nagromadzeniem trudnych emocji u najmłodszych. Terapia wspomaga też rozwój mowy, co jest jej niewątpliwym atutem.

Terapia dopasowana do potrzeb

W przedszkolach terapeutycznych stosuje się nowoczesne metody dające możliwość uzyskania pożądanych efektów w terapii, leczeniu i rehabilitacji dzieci z różnymi schorzeniami i zaburzeniami. Oprócz wspomnianych terapii z wykorzystaniem zwierząt sporym zainteresowaniem cieszy się także logorytmika. Ćwiczenia prowadzone przez specjalistyczne przedszkola terapeutyczne to doskonałe rozwiązanie dla najmłodszych cierpiących na dolegliwości związane ze sferą słuchową, słuchowo-ruchową czy ruchową. Placówki takie mogą zaproponować również udział w terapii logopedycznej lub behawioralnej.

W przypadku tej ostatniej notuje się coraz większą popularność i doskonałe rezultaty w zakresie przygotowania dziecka do kontaktów z rówieśnikami i dorosłymi. Łatwiejsze nawiązywanie kontaktów dzięki takiej terapii pozwala przedszkolakom o wiele lepiej funkcjonować w dalszych etapach edukacji, dlatego warto zdecydować się właśnie na terapię behawioralną realizowaną w specjalistycznym przedszkolu. Warto też pamiętać, że placówki tego typu proponują terapie dopasowane do konkretnych dolegliwości i zaburzeń , dlatego warto odbyć uprzednio indywidualne konsultacje.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz