Materiał Partnera

Wybór zasilacza komputerowego. Dlaczego to ma znaczenie?

Wybór zasilacza komputerowego. Dlaczego to ma znaczenie?

Kompletujesz podzespoły do swojego komputera? Na konkretny zasilacz komputerowy zdecyduj się na samym końcu. Dlaczego? Ponieważ musisz ustalić niezbędną moc działania urządzenia, którą dobiera się do pozostałych elementów komputera. Podczas zakupów weź też pod uwagę inne, kluczowe parametry – między innymi regulację napięć, certyfikaty sprawności czy systemy okablowania.

Najpopularniejsze rodzaje zasilaczy komputerowych

Profesjonalne i sprawdzone sklepy z podzespołami komputerowymi takie, jak PRO PC Net sprzedają zasilacze ATX, SFX i TFX. Pierwszy typ zasilacza jest najpopularniejszy i najczęściej kupowany. Różnica w jego wielkości jest uzależniona od mocy elementu. Co oczywiste, im większa moc podzespołu, tym więcej komponentów w jego wnętrzu. Z kolei wraz z ich ilością – rośnie też rozmiar zasilacza.

Zasilacze SFX mają już o wiele mniejsze rozmiary niż wskazane powyżej ATX. Czasami nazywa się je zasilaczami SFX-L, co oznacza, że ich długość jest jednak nieco większa niż zazwyczaj. Natomiast zasilacze TFX to konstrukcje najdrobniejsze, wręcz malutkie – dedykowane niewymagającym, dość prostym w budowie komputerom.

Najważniejsza jest moc zasilacza komputerowego

Kiedy wybierzesz już konkretny model zasilacza komputerowego, czas przejść do jego mocy. Jest to najważniejszy parametr, na który powinieneś zwrócić uwagę.  Zazwyczaj moc zasilacza waha się między 300 W a 1500 W. Im większy pobór prądu w trakcie pracy komputera, tym mocniejszego modelu potrzebujesz.

Jak sprawdzić ile mocy potrzebuje Twój osobisty komputer? Wystarczy określić ilość energii elektrycznej, którą pobierają jego karta graficzna i procesor. W Internecie znajdziesz mnóstwo specjalnych kalkulatorów do takich pomiarów. Za ich pomocą, nawet jako zupełny amator jesteś w stanie dość precyzyjnie określić potrzebną Ci moc zasilacza.

Pozostałe parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas zamawiania zasilacza

Rodzaj zasilacza i jego moc to nie wszystko. Podczas przeglądania oferty podzespołów komputerowych weź też pod uwagę certyfikat sprawności danego produktu. Ten wskaźnik określa procent energii pobieranej z gniazdka, a następnie przekazywanej do komputera.

Co jeszcze ma ogromne znaczenie? Między innymi regulacja napięć, zabezpieczenia elektryczne, układ PFC, systemy okablowania i chłodzenia. Pamiętaj, że im większa sprawność zasilacza komputerowego, tym większa oszczędność pieniędzy. Dobry jakościowo sprzęt oznacza też zadowalającą kulturę pracy. Dzięki niemu nie dochodzi do nadmiernego nagrzewania kolejnych części komputera.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz