Materiał Partnera

Wybór wózków widłowych - nowe czy używane?

Wybór wózków widłowych - nowe czy używane?

Przedsiębiorstwo, które zamierza kupić wózki widłowe, zawsze staje przed dylematem – zdecydować się na nowe czy na używane modele? Wybór musi być uzależniony od specyfiki pracy w danym zakładzie. Należy pamiętać, że sprzęt ten ma być intensywnie eksploatowany oraz jak najdłużej służyć w magazynie, hali produkcyjnej czy hurtowni. Jakie zalety mają nowe wózki widłowe? Czy warto zdecydować się na wózki używane?

Czym kierować się przy zakupie wózka widłowego?

Na rynku dostępna jest ogromna ilość modeli wózków widłowych. Różnią się one między sobą parametrami technicznymi, konstrukcyjnymi oraz wielkością.

Dlatego przed zakupem wózka trzeba ustalić na początek, jaka jest wysokość pomieszczenia, w którym będzie on wykorzystywany. Wózek widłowy ma maszt o określonej wielkości. Dlatego będzie mógł on sięgnąć na regały i półki tylko do pewnej wysokości. Również oświetlenie musi być zawieszone na odpowiednim poziomie. W innym razie wózek będzie o nie zahaczał.

Wózki widłowe w magazynach poruszają się po różnego rodzaju podłożu. Dlatego powinno się zwrócić uwagę na rodzaj ich kół. Nie mniej ważne są jest typ oraz moc silnika, które przedkładają się na szybkość poruszania się pojazdu i sprawność pracy załogi.

Ostatnim kryterium będzie budżet, który przedsiębiorca może poświęcić na zakup wózka widłowego. Rozpiętość cen jest dosyć duża, w związku z tym warto skrupulatnie przeanalizować ofertę różnych firm.

Nowe i używane wózki widłowe

Nowy wózek widłowy to spory wydatek. Często trzeba dysponować budżetem większym nawet niż 100 tysięcy złotych. Jednak zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że będzie to sprzęt nowoczesny i taki, w którym zastosowano sprawdzone technologie. Jednocześnie będzie to też urządzenie przeznaczone do bardzo długiej, intensywnej eksploatacji.

Mimo tego nie należy obawiać się zakupu używanych wózków widłowych.

„Zakup używanego wózka widłowego od sprawdzonego sprzedawcy jest całkowicie bezpieczny. Nie są to pojazdy uszkodzone. Wózki takie zazwyczaj przeszły także konserwację, aby dalej spełniać swoje funkcje. Oczywiście przed wystawieniem ich na sprzedaż przechodzą też szczegółowe testy” – zapewnia specjalista z firmy Liftom.

Zakup używanego wózka widłowego jest zdecydowanie o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem – ceny takich modeli są nawet kilkakrotnie niższe niż ceny nowych wózków. Przedsiębiorca powinien jednak mieć na uwadze, ile godzin przepracował już taki wózek. Istotną informacją będzie także rok produkcji oraz to, czy przebył on poważniejsze awarie i ile razy był naprawiany.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz