Artykuł sponsorowany

Wybór osoby prowadzącej ciążę - ginekolog czy położna?

Wybór osoby prowadzącej ciążę - ginekolog czy położna?

To, jak będzie wyglądać opieka nad przyszłą mamą w trakcie ciąży, jest niezwykle ważne i może mieć nawet wpływ na to, czy kobieta zdecyduje się na kolejne dzieci. Niestety, wiele się słyszy o niedopatrzeniach czy nieodpowiednim traktowaniu ciężarnych kobiet. Aby uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń, na osobę prowadzącą ciążę trzeba wybrać prawdziwego profesjonalistę, któremu będziemy w stanie zaufać w stu procentach.

Różnice między położną a ginekologiem

Możliwości są spore; możemy albo zdecydować się na opiekę prywatną, albo na NFZ, na położną lub lekarza ginekologa. Jakie są różnice i którą opcję lepiej wybrać? Jeżeli chodzi o pierwszy aspekt, to mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się, że lepiej zdecydować się na prowadzenie ciąży prywatnie, ze względu na szerszą dostępność terminów i usług, to jednak w każdym przypadku należy pamiętać, że niezależnie, na co się zdecydujemy, najbezpieczniej będzie po prostu sprawdzić opinie na temat danego lekarza czy położnej. W końcu kto może nam lepiej doradzić niż inne kobiety, które już miały okazję skorzystać z ich usług?

Co do drugiego wyboru – zapytaliśmy eksperta, reprezentującego gabinety ginekologiczne Pawlik z Poznania o to, kiedy konieczne jest zdecydowanie się na wybór lekarza ginekologa:

Jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo, to to, kogo wybierzemy, zależy już tylko od osobistych preferencji. Jednak, w przypadku kiedy pojawiają się jakieś powikłania czy odstępstwa od normy, które mogą zakłócić przebieg ciąży, bądź zagrozić mamie lub dziecku, należy zdecydować się na ginekologa.

Jeżeli jednak ciąży nic nie zagraża, wybór należy tylko i wyłącznie do przyszłej mamy. I ginekolog, i położna założą kartę ciąży, wykonają większość potrzebnych badań, przygotują zarówno do funkcjonowania w ciąży jak i do samego porodu. Jaka jest więc różnica?

Przede wszystkim, położna nie jest w stanie wykonać niektórych, bardziej specjalistycznych badań, a nawet jeżeli to ona prowadzi ciążę, to ciężarna, którą się opiekuje, i tak powinna co najmniej trzy razy w trakcie trwania ciąży zostać przez nią skierowana na konsultację do lekarza. Dlatego wybór ginekologa do prowadzenia ciąży może być z jednej strony łatwiejszą i mniej skomplikowaną opcją, skoro i tak będzie konieczne kilka wizyt u niego.  Jest to też popularniejsza opcja wśród Polek – prawdopodobnie dlatego, że jeszcze do niedawna (do 2017 roku) prowadzenie ciąży przez położną nie było możliwe.

Z drugiej strony, kobiety, których ciążę prowadzi położna, częściej są zadowolone z opieki. Powodem może być to, że opieka ze strony położnej nie kończy się w chwili porodu czy przygotowania do niego, często trwa również po narodzinach i obejmuje pomoc przy dziecku czy naukę opieki nad nim, jeżeli świeżo upieczona mama nie ma w tym doświadczenia. Mówi się również o tym, że kobiety częściej czują więź z położną, zarówno ze względu na częstotliwość wizyt jak i bardziej indywidualne niż w przypadku lekarza traktowanie. Zdecydowanie łatwiej jest również zaufać w kwestii ciąży i porodu osobie, która też kiedyś przechodziła przez to samo, chociaż oczywiście można to rozwiązać również po prostu, decydując się na wybranie usług kobiety-ginekologa.

Niestety, ze względu na nowość, jaką wciąż jest w Polsce prowadzenie ciąży przez położną, możliwości skorzystania z jej usług są ograniczone, zwłaszcza jeżeli pacjentka jest z małej miejscowości i nie chce dojeżdżać na wizyty do większego miasta.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz