Materiał Partnera

Wybierasz się na spływ kajakowy? Dowiedz się, jak bezpiecznie z niego wrócić

Wybierasz się na spływ kajakowy? Dowiedz się, jak bezpiecznie z niego wrócić

Kajakarstwo staje się w Polsce coraz popularniejszą formą aktywnego spędzania czasu. Rozwojowi tej dyscypliny sprzyja także dostępność tras kajakowych, po których można pływać nawet tygodniami. Coraz więcej firm oferuje również sprzedaż sprzętu lub zapewnia możliwość jego wypożyczenia. Wyprawa kajakiem wymaga jednak rozsądku i zachowania zasad bezpieczeństwa.

Podstawowe zasady bezpiecznego pływania na kajakach

Kajaki nie są w Polsce nowością, bowiem spotkać można je było już w latach powojennych w większości ośrodków wczasowych nad jeziorami. Obecnie nie tylko sprzęt jest lepszy, ale i nasze marzenia o wyprawach w nieznane znacznie odważniejsze. Dlatego wymagane są odpowiednie środki ostrożności.

Nowoczesne kajaki, które oferuje między innymi firma Kanokajaki. Mirosław Jacek Ośko Sp.j., wykonuje się z lekkich, niezatapialnych materiałów. Nie oznacza to jednak, że ten środek lokomocji nie może się wywrócić lub że na uczestników spływu nie czekają inne zagrożenia. Niektóre z nich są oczywiste, ale zapominamy o nich. Inne są spowodowane często przez brak doświadczenia lub wyobraźni. Do pierwszej grupy zagrożeń zalicza się na przykład słońce, do drugich – sięganie po alkohol czy brawura. Oto kilka zasad, których warto przestrzegać, aby spływ przebiegał bezpiecznie i zakończył się sukcesem.

 • Podstawą jest dobre zaplanowanie imprezy, włącznie z ilością czasu spędzonego na wodzie i miejscami obozowania. Koniecznie trzeba też odpowiednio się przygotować, zabierając niezbędne wyposażenie, odzież, jedzenie, środki łączności
  i apteczkę.
 • W przypadku zróżnicowanej wiekowo i kondycyjne grupy przyda się odpowiednie szkolenie, podczas którego uczestnicy poznają zasady wsiadania do kajaka, postępowania przy wywrotce, wiosłowania czy też „czytania wody”, czyli wyszukiwania nurtów.
 • Każda grupa podczas spływu powinna mieć doświadczonego komandora, który podejmuje wszystkie decyzje, szczególnie w sytuacjach kryzysowych.
 • Podczas rejsu konieczne jest stałe monitorowanie stanu pogody i dostosowanie planu spływu do jej warunków.
 • Podczas spływu obowiązuje zasada wzajemnej pomocy. Nikt nikogo nie zostawia samemu sobie, a tym bardziej nie pozbawia się pomocy osób mniej doświadczonych.
 • Zakazane jest (także polskim prawem) spożywanie alkoholu w kajaku i pływanie w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających.
 • Nie wolno wpływać w miejsca niebezpieczne, należy trzymać się głównego nurtu i uszanować obecność innych kajakarzy na trasie.
 • Omijanie przeszkód i przepływanie pod gałęziami drzew wymaga zachowania szczególnej ostrożności.
 • Spływ powinien kończyć się przed zachodem słońca.

Szyk w czasie rejsu

Jednym z ważniejszych elementów, na który trzeba zwrócić uwagę podczas spływu jest odpowiednie ulokowanie kajaków rekreacyjnych w szyku. W spływach uczestniczą osoby w różnym wieku, o rozmaitym poziomie doświadczenia, także takie, które są na takim evencie po raz pierwszy. Obowiązuje tu zasada podobna jak podczas wspinaczek górskich. Pierwszy kajak zawsze zajmuje osoba doświadczona, przewodnik lub komandor. To on prowadzi grupę i wyszukuje optymalne trasy spływu. W ostatnim kajaku powinny znajdować się osoby o większej sile fizycznej, wyposażone w rzutkę, reperaturkę oraz apteczkę. Szyk ustalany jest dla bezpieczeństwa i powinien być bezwzględnie przestrzegany, nawet jeśli tym samym bliscy znajomi znajdą się daleko od siebie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz