Wybieramy szklane kabiny prysznicowe

Wybieramy szklane kabiny prysznicowe
Wielkość i rodzaj kabiny prysznicowej w głównej mierze uzależnione są od tego, jaki metraż mamy do zagospodarowania w łazience – wówczas dopasować możemy jej kształt i wielkość. Montaż kabiny prysznicowej najczęściej spowodowany jest dwoma względami – małą łazienką oraz oszczędnościami na rachunkach za wodę. Jaki model spełni nasze oczekiwania? Dokonując wyboru, trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami.

Dopasować rodzaj

W zależności od tego, w jakim miejscu ustawimy kabinę prysznicową, możemy wybrać jeden z jej rodzajów. Narożnikowa (narożna) zajmuje mało miejsca i dlatego idealnie sprawdza się w małych łazienkach. Przylega bowiem do dwóch ścian pomieszczenia, a jej montaż nie jest skomplikowany. Ponadto łatwo ją utrzymać w czystości. Może mieć kształt kwadratu, prostokąta, pięciokąta lub być owalna, półokrągła. Dobrym rozwiązaniem dla niewielkiego metrażu jest też kabina przyścienna – półokrągła lub okrągła. Dopasowuje się ją jednym bokiem do jednej ściany łazienki. 

W dużej łazience można pokusić się o kabinę wolnostojącą (z reguły półokrągłą) i zamontować ją praktycznie w każdym, dowolnie wybranym miejscu. Pozostaje tylko kwestia doprowadzenia instalacji wodnej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że jest to kosztowne rozwiązanie. 
Bardzo nowocześnie prezentuje się kabina bezramowa, która wykonana jest ze szkła oraz stali. Również w jej przypadku miejsce nie ma większego znaczenia. W dużej łazience można ją umiejscowić praktycznie wszędzie. 
W nowoczesne wnętrze wpisuje się także kabina z tafli szkła. Posiada przy tym tylko zewnętrzne ramy lub pionowe profile. Inny rodzaj to kabina prysznicowa wnękowa wyposażona tylko w drzwiczki i montowana we wnękach pomieszczenia. Producenci oferują jeszcze kabiny asymetryczne, które, podobnie jak narożnikowe, przylegają do ścian, przy czym jeden bok jest krótszy od drugiego. Część kabin nadaje się do montażu w wannie lub w brodziku, a część – tylko na podłodze.

W którą stronę drzwi?

Oprócz rodzaju kabiny niezwykle istotna jest też kwestia otwierania drzwi. Poza ustaleniem samego kierunku – lewostronny, prawostronny – do wyboru są także drzwi przesuwne. Umieszcza się je na rolkach, prowadnicach lub suwakach. Ten mechanizm powoduje, że chowają się one za ściankami stałymi kabiny. Można także zdecydować się na drzwi składane albo obrotowe (skrzydłowe, uchylne), które otwierają się tylko na zewnątrz (z reguły). Tym, którzy nie są zainteresowani drzwiami, pozostaje jeszcze wariant typy walk-in (źródło: budujesz.pl ).

Z „bajerami”

Patrząc praktycznie, dobrze jest zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj uszczelek ma kabina (warto pomyśleć o magnetycznych, które są ciche i szczelne) i czy uszczelnienie nie wymaga użycia silikonu. To ułatwi jej późniejsze utrzymanie w czystości. 

Znając wszystkie rodzaje i parametry, bez problemu będzie można wybrać kabinę skrojoną na miarę indywidualnych potrzeb. Ci, którzy marzą jeszcze o jakichś dodatkowych atrakcjach, mogą skusić się np. na kabinę z dyszami do masażu, radiem czy wyposażoną w funkcję sauny.
Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz