Artykuł sponsorowany

Wybieramy optymalne rusztowanie budowlane

Wybieramy optymalne rusztowanie budowlane

Przechadzając się ulicami mniejszych oraz większych miasteczek niejednokrotnie dostrzegamy prace budowlane na wysokości. Zazwyczaj towarzyszą im przytulone do elewacji budynku rusztowania, które pozwalają ekipie budowlanej na bezpieczne poruszanie się w trakcie wykonywania prac. Nie zwracamy zazwyczaj uwagi na to, jak samo rusztowanie jest zbudowane, choć niejednokrotnie okazać by się mogło, że konstrukcje te są bardziej skomplikowane niż przypuszczamy.

Główne rodzaje rusztowań budowlanych

Aby inwestycja w rusztowanie nie okazała się nietrafiona, najczęściej zwracamy się do specjalistów, takich jak ci z firmy AS Rusztowania. Zakup własnego rusztowania, jeśli nie prowadzimy dużej firmy budowlanej, mija się zazwyczaj z celem. Ich wynajem jest wystarczająco dobrym rozwiązaniem dla większości ekip budowlanych oraz remontowych. Dzięki temu z ich barków zdejmowany jest ciężar podejmowania trudnej decyzji: wyboru rodzaju rusztowania budowlanego. Wyróżniamy pięć podstawowych typów rusztowań:

  • Rusztowania warszawskie, czyli kolumnowe: proste konstrukcyjnie, łatwe i szybkie do montażu, niewymagające użycia śrub.
  • Rusztowania modułowe: połączenia elementów rusztowania pojawiają się w tzw. punktach węzłowych, które występują w regularnych odstępach – modułach. Pozwalają one na rozbudowę rusztowania w dowolnym kierunku.
  • Rusztowania elewacyjne ramowe: podobnie jak rusztowania modułowe zbudowane są z segmentów. Konstrukcja nośna takich rusztowań składa się z prefabrykowanych platform. Najczęściej spotyka się je tam, gdzie konieczne jest zmienianie szerokości pomostów.
  • Rusztowania przejezdne, czyli wieżowe przeznaczone są do prac, w których często zmienia się stanowisko. Wyposażone są w koła, które umożliwiają ich łatwe przesunięcie.
  • Rusztowania rurowo-złączkowe: najbardziej uniwersalne, lecz wymagające wcześniejszego zaprojektowania. Ich montaż jest czasochłonny, ale budowa prosta, gdyż składają się głównie z rur stalowych, płyt pomostowych, drabinek i złącz.

Dobór najlepszego rusztowania do prac

Jak wiadomo rusztowanie budowlane powinno być ściśle dopasowane do potrzeb. Jeżeli mamy do wykonania proste prace, takie jak odmalowanie jednej ściany budynku lub jej ocieplenie, zastosowanie skomplikowanej konstrukcji mija się z celem. Pod uwagę musimy wziąć takie parametry jak nośność, czyli maksymalne obciążenie rusztowania oraz ich wysokość. Np. do remontu czteropiętrowego budynku wystarczy rusztowanie o wysokości około piętnastu metrów, a dziesięciopiętrowy blok będzie wymagał już rusztowania trzydziestopięciometrowego.

Opracowanie:
Żórawina, Usługowa 7
tel. 513 281 050
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz