Artykuł sponsorowany

Wybieramy lustro do łazienki. Na co zwrócić uwagę?

Wybieramy lustro do łazienki. Na co zwrócić uwagę?

Lustro to podstawowy element wyposażenia każdej łazienki, który może całkowicie odmienić niewielkie wnętrze. Przyjrzyjmy się technicznym aspektom związanym z wyborem optymalnego modelu i zastanówmy się, na co zwracać uwagę podczas aranżacji łazienki. 

Łazienka bez lustra?

Lustro łazienkowe pełni szereg istotnych funkcji:

- roboczą: czynności pielęgnacyjne, wykonywanie makijażu etc.

- aranżacyjną: optyczne powiększanie wnętrza, odbijanie światła, rozświetlenie pomieszczenia.

- dekoracyjną: element kompozycji współgrający z wyposażeniem łazienkowym.

Wybór odpowiedniego modelu może całkowicie odmienić wnętrze, dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na dopasowanie modelu do stylu aranżacji wnętrza albo zaprojektować lustro na wymiar, np. w zakładzie szklarskim Pawła Darzyckiego.

Rozmiar lustra – jaki wybrać?

Jedna z podstawowych zasad aranżacyjnych głosi, że aby komfortowo korzystać z lustra jego szerokość nie powinna być mniejsza niż 40 cm. Oczywiście, wielkość lustra jest w dużej mierze zależna od przeznaczenia łazienki. W łazience dla gości w zupełności wystarczy średniej wielkości lustro, które umożliwi swobodne wykonywanie podstawowych czynności pielęgnacyjnych. W łazience dla domowników lub współdzielonej warto zamontować większy model, którego wielkość będzie dostosowana zarówno dla młodszych, jak i starszych użytkowników.

Duże lustra mają jeszcze jedną istotną zaletę – fenomenalnie powiększają przestrzeń użytkową.

Dobrym wyborem do małych, dużych i średnich łazienek, jest lustro wtopione w ścianę między kafelkami, które tworzy gładką, bezramową taflę.

Dekoracyjny charakter – lustra łazienkowe

Aby lustro dobrze komponowało się z pozostałymi elementami wyposażenia, warto zwrócić uwagę na kształt mebli i armatury. Jeżeli meble mają lekko opływowe kształty, lepiej zrezygnować z prostokątnej formy i wybrać okrągłe albo owalne lustro z subtelną ramą. We wnętrzach urządzonych w stylu glamour, prowansalskim lub romantycznym, świetnie sprawdzą się lustra w srebrzystych lub złotych ramach. Z kolei miłośnicy stylów rustykalnego i skandynawskiego pokochają lustra w drewnianych oprawach. We wnętrzach minimalistycznych i loftowych sprawdzą się natomiast nietuzinkowe modele w miedzianych lub stalowych ramach.

Zobacz również: Wybór lustra do łazienki. Na co zwrócić uwagę?

Aby korzystanie z lustra było w pełni komfortowe, należy umieścić je tuż nad linią baterii lub w taki sposób, aby głowa osoby średniego wzrostu znajdowała się dokładnie w połowie tafli – wyższe albo niższe zlokalizowanie lustra może utrudnić wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz