Materiał Partnera

Wybieramy hak holowniczy. Jaki będzie najlepszy?

Wybieramy hak holowniczy. Jaki będzie najlepszy?

Żeby hak holowniczy był funkcjonalny, musi być odpowiednio dopasowany do pojazdu. Najważniejsze jest jego solidne wykonanie, bo to od niego zależy, czy bezpiecznie będziemy mogli holować inne auto, używać przyczepy albo bagażnika na rowery, ale jest jeszcze kilka innych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Względy estetyczne

Nikt nie chce oszpecać swojego pojazdu. Dlatego przy wyborze haka trzeba też zwrócić uwagę na jego estetykę. Najważniejszy jest w tej kwestii montaż – podczas instalacji haka czasem konieczne jest wykonanie wycięć w zderzaku. Nieestetyczne wycięcie może na stałe oszpecić samochód. Dlatego, zanim kupimy hak, upewnijmy się, czy wybrany przez nas model nie będzie wymagał dodatkowych wycięć. Ważne jest też oczywiście to, żeby hak pasował do parametrów pojazdu. Liczy się nie tylko model i marka, ale też rok produkcji i wersja nadwozia. Hak powinien być przeznaczony właśnie do naszego pojazdu. Podczas zakupu powinniśmy też sprawdzić, czy nasz hak posiada europejską homologację, która pozwoli nam korzystać z niego na drogach UE. 

Różne rodzaje

Podstawową funkcją, którą powinien mieć porządny hak, jest możliwość demontażu kuli. Większość modeli kule ma przymocowaną śrubowo. To znaczy, że w chwili, w której chcemy zdjąć kulę, musimy odkręcać śruby. Jeśli śrub jest dużo, może to być czasochłonne. Takie haki mają jednak sporą zaletę – jest nią niska cena. Kierowcy, którym zależy na większym komforcie, powinni rozważyć zakup haków z odpięciem automatycznym. To droższe, ale znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Istotne są też parametry haka, takie jak uciąg – im jest większy, tym cięższą przyczepę możemy ciągnąć. Najlepiej, żeby hak był wykonany ze stali ocynkowanej, odpornej na rdzę.

Nie tylko do osobówki

Haki holownicze można zamontować nie tylko do aut osobowych. To rozwiązanie sprawdzi się też przy innych pojazdach, pod warunkiem, że użyjemy sprzętu najwyższej jakości. Haki holownicze do busów, samochodów ciężarowych różnego typu i autokarów można znaleźć w ofercie firmy Sikorski ZPHU Dla Motoryzacji Szczęsny Sikorski. Pracownicy przedsiębiorstwa zajmują się także montażem haków w pojazdach nietypowych – wózkach widłowych, ciągnikach rolniczych, a także kładach, kosiarkach i wozach strażackich. Hak można zamontować także do przyczepy. Oferowane produkty to sprzęt najwyższej jakości. Wszystko to haki demontowane – rekomendowane przez producentów pojazdów. Przedsiębiorstwo istnieje od ponad 20 lat, co oznacza duże doświadczenie i znajomość branży. Zaglądając na jego stronę internetową znajdziemy produkty najlepszych firm.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz