Materiał Partnera

Wulkanizacja opon — na zimno czy na gorąco?

Wulkanizacja opon — na zimno czy na gorąco?

Jedną z gorszych rzeczy, która może zakłócić nam przyjemną i swobodną jazdę samochodem jest awaria pojazdu, a w tym uszkodzenie ogumienia. Zazwyczaj kosztuje nas to wiele nerwów, pieniędzy i czasu. Na szczęście zepsuta opona nie potrzebuje całkowitej wymiany na nową. Wszystko dzięki możliwości naprawy — wulkanizacji, której początki sięgają XIX wieku.

Wulkanizacja na gorąco

Istnieją dwa sposoby naprawy opon w zakresie wulkanizacji. Pierwsza z nich jest ściśle związana z pierwotną definicją tego pojęcia, czyli metodzie obróbki kauczuku pod wpływem wysokiej temperatury. Polega na odtworzeniu brakującego fragmentu opony ze specjalnie przygotowanej mieszanki tworzonej w procesie wulkanizacji. Przy doborze odpowiednich składników i właściwych ich proporcji istnieje możliwość uzyskania gumy o właściwościach bardzo zbliżonych do tej w naprawianej oponie. Wymaga to dużego doświadczenia i profesjonalnej wiedzy, dlatego najlepiej udać się, chociażby do serwisu Auto Zalewski w Pruszkowie. Taka metoda znajdzie zastosowanie przy dużych uszkodzeniach ogumienia, również na boku opony. Jest także wytrzymałym i długotrwałym rozwiązaniem, a co za tym idzie droższą usługą.

Wulkanizacja na zimno          

Tutaj zamiast gorącej mieszanki używa się właściwie dobranego środka chemicznego, który wypełnia i uszczelnia uszkodzone miejsce w oponie. Z tego względu jest też nazywana wulkanizacją chemiczną. Sprawdza się to przy niewielkich defektach, najczęściej w czole opony, spowodowanych najechaniem na przykład na gwóźdź. To stosunkowo tania i szybka metoda, która sprawia, że opona jest jeszcze możliwa do jazdy przez kilkanaście miesięcy.

Głównymi aspektami, które decydują o wyborze sposobu wulkanizacji są więc skala uszkodzenia opony oraz jego umiejscowienie.

Samodzielna wulkanizacja

Producenci oferują także przenośne zestawy do samodzielnej naprawy opony w razie jej uszkodzenia podczas jazdy. To dobra opcja przy niewielkich ubytkach, które można szybko załatać za pomocą płynów lub pasków uszczelniających, dołączonych do pakietu naprawczego. Dzięki temu można sprawnie i bez kłopotu do najbliższego warsztatu bez konieczności ubrudzenia się podczas wymiany koła lub wzywania pomocy drogowej.

Wulkanizacja a wpływ środowisko

Warto także pamiętać, że korzystanie z usług wulkanizacyjnych ma pozytywny wpływ na środowisko. Możliwość wulkanizacji pozwala zmniejszyć ilość dodatkowych gumowych odpadów, ale także wpływa na mniejszą produkcję kolejnych opon, a co za tym idzie ogranicza wycinkę lasów kauczukowych i emisję zanieczyszczeń. To nie tylko oszczędna opcja dla portfela, ale przede wszystkim ekologiczna.

Opracowanie:
Pruszków, Rysia 12
tel. 504 347 402
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz