Artykuł sponsorowany

Wulkanizacja na zimno czy na gorąco - którą wybrać?

Wulkanizacja na zimno czy na gorąco - którą wybrać?
Opony mogą ulec uszkodzeniu na wiele, czasami wydawałoby się błahych sposobów. Niezależnie jednak od przyczyny zawsze konieczna jest diagnostyka oraz ich naprawa. W tym celu warto oddać opony do wulkanizacji, aby szybko wyeliminować możliwe skutki uszkodzenia oraz nieprawidłowości w dalszym funkcjonowaniu całego pojazdu. Jakie są dostępne metody naprawy opon oraz jakie są między nimi różnice?

Czym obecnie jest wulkanizacja?

Wulkanizacja pierwotnie była określeniem procesu, wskutek którego otrzymujemy gumę. Od wielu lat nazwa ta kojarzy się także z oponami oraz ich konserwacją i naprawą. Opony mogą uszkodzić nieprawidłowości w podłożu, po którym się poruszamy oraz niebezpieczne przedmioty, odłamki znajdujące się na drodze. Prawidłowe określenie przyczyny usterki jest bardzo ważne, aby wykonywać dalszą diagnostykę oraz uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Naprawa opon wykonana może zostać w dwojaki sposób. Do podstawowych metod należą wulkanizacja na gorąco oraz na zimno. Obie posiadają swoje wady i zalety, wybór którejś z nich zależy przede wszystkim od tego, jak zaawansowane jest uszkodzenie opony.

Podstawowe metody naprawy opon

Metoda wulkanizacji na zimno jest metodą nowszą, ale szybszą i tańszą od tej na gorąco. Określana jest ona również jako wulkanizacja chemiczna, ponieważ podczas jej wykonania do uszkodzonych miejsc aplikowany jest odpowiedni chemiczny wypełniacz. Obecnie metoda ta jest stosowana przez większość specjalistów i sprawia, że efekty utrzymują się nawet do kilkunastu miesięcy. Jej największą wadą jest jednak fakt, że jest skuteczna głównie przy małych uszkodzeniach, powstałych na przykład w wyniku najechania autem na ostry przedmiot.

Wulkanizacja na gorąco znana jest dłużej, jednak wymaga ona czasu oraz znacznie większego doświadczenia. Niezbędne są specjalne formy, dzięki którym można powtórnie nadać oponie właściwy kształt. Tym samym metoda ta jest droższa i niedostępna na tak szeroką skalę jak wulkanizacja na zimno. Umożliwia ona jednak naprawę znacznie bardziej skomplikowanych uszkodzeń (również boku opony). Jej efekty są także bardzo trwałe i wytrzymałe.

Naprawa w serwisie opon

Ocenę stanu opony i dobór metody naprawczej najlepiej powierzyć specjalistom. Fachowcy z serwisu wulkanizacyjnego najtrafniej zdiagnozują problem i zlecą lub zaoferują naprawę. Firma Good-Serwis z Łososiny Dolnej oferuje profesjonalne usługi wulkanizacyjne, w tym wymianę oraz sprzedaż opon różnych marek.

Warto także mieć na uwadze fakt, że niektóre usterki opon mogą być tak poważne, że niemożliwe będzie ich naprawienie w celu dalszego, bezpiecznego użytkowania. Jedynie profesjonalna diagnostyka ogumienia pozwoli takie problemy wskazać.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz