Materiał Partnera

Wtryskiwacze samochodowe – czym są i kiedy konieczna jest ingerencja profesjonalnego mechanika?

Wtryskiwacze samochodowe – czym są i kiedy konieczna jest ingerencja profesjonalnego mechanika?

Wtryskiwacze są częścią hydraulicznego wtrysku paliwa. Kiedy ulegają awarii, pojazd zaczyna palić o wiele większą ilość paliwa i nie jest w stanie wydobyć całkowitej mocy. By nie dopuścić do uszkodzenia całego systemu, warto udać się do mechanika już po zauważeniu pierwszych objawów niesprawności  wtryskiwaczy. Po czym można je rozpoznać i ile będzie wynosił koszt ewentualnej naprawy?

Objawy towarzyszące złemu stanowi wtryskiwaczy

Do najczęściej spotykanych objawów świadczących o usterce wtryskiwaczy, zaliczamy głównie:

  • nagle pojawiające się nadmierne zużycie paliwa
  • bardzo ciężki rozruch silnika lub całkowity jego brak
  • uszkodzony tłok (np. pęknięty)
  • pojawiająca się kontrolka awaryjna świecy żarowej
  • widoczny  spadek mocy silnika pojazdu
  • zwiększony stan oleju silnikowego

Co zrobi mechanik?

Jeśli nasz samochód przejawia którykolwiek z objawów uszkodzenia wtryskiwaczy, należy niezwłocznie oddać go w ręce doświadczonego mechanika, który specjalizuje się właśnie w diagnostyce oraz naprawie wtrysków  np. J.T. Diesel Service. Regeneracja różni się w zależności od danego modelu.

Przykłady popularnych wtryskiwaczy samochodowych:

  1. Wtryskiwacze denso, siemens, piezoeletryczne – proces regeneracji zaczyna się od oczyszczenia zewnętrznego, a następnie wewnętrznego za pomocą odpowiednich substancji. Następnie mechanik przeprowadza pomiary oraz testy elektroniczne. Ostatnim etapem jest sprawdzenie parametrów, szczelności, ciśnienia i dawek wtryskowych.
  2. Wtryskiwacze common rail Bosch elektromagnetyczne oraz Delphi 1-sprężynowe, 2-sprężynowe – mechanik demontuje, a następnie diagnozuje daną część pod mikroskopem. Wszystkie elementy są czyszczone za pomocą metody ultradźwiękowej, a uszczelnienia wymienione. Całość przechodzi testy.

Cena regeneracji wtryskiwaczy to od 40 do 250PLN w zależności od indywidualnych cenników, rodzajów urządzenia, a także zakresu wykonywanych czynności.  Do kosztów regeneracji należy doliczyć ewentualną opłatę w przypadku konieczności wymiany niektórych części wtrysku.

Dlaczego warto zachować czujność?

Koszt współczesnych wtryskiwaczy wynosi nawet kilka tysięcy złotych, dlatego ich całkowita wymiana staje się praktycznie nieopłacalna w przypadku mocno wyeksploatowanych już aut. Ponadto, sprzedaż samochodu z nie do końca sprawnymi wtryskami zazwyczaj jest trudna i bardzo mocno zaniża kwotę, jaką można otrzymać od potencjalnego kupca.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz