Artykuł sponsorowany

Wszystko o suplementacji witaminy D3

Wszystko o suplementacji witaminy D3

Witamina D3, nazywana również witaminą słońca, jest prawdziwym Bobem Budowniczym, który przeniósł się z popularnej bajki wprost do ludzkiego organizmu. Choć nasze ciało ma zdolność do jej produkcji z cholesterolu, to w okresie zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na jej niedobór. Dlaczego inne witaminy i minerały wypadają przy niej blado i jak dawkować witaminę D3?

Dlaczego witamina D3 jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu?

Najbardziej znanym faktem o witaminie D3 jest ten o jej wpływie na prawidłowy rozwój układu kostnego. Warto jednak wiedzieć, że dba ona również o zachowanie równowagi pomiędzy stosunkiem fosforu i wapnia, a także troszczy się o prawidłową pracę układu krążenia oraz mięśnia sercowego. Jedna z jej właściwości przypadnie do gustu szczególnie osobom, dla których priorytetem jest redukcja nadprogramowej masy ciała i szczupłej sylwetki – okazuje się bowiem, że witamina D3 jest pomocna również w zwalczaniu nadwagi.

Nie są to jednak wszystkie zalety tego organicznego związku chemicznego. Jej wpływ można zauważyć również w kondycji naszych zębów, jakości snu, występowania nadciśnienia tętniczego oraz zdolności ludzkiej wątroby do szybszej regeneracji. Choć witaminę D3 można przyjmować ze znajdujących się w codziennie spożywanych produktach witamin i minerałów, to warto stosować również suplementy diety z jej zawartością. Jakie dawki zaleca się dla poszczególnych grup wiekowych?

Jak dawkować witaminę D3?

Witamina D3 to jedna z substancji odżywczych, z którą powinniśmy mieć do czynienia już od urodzenia. Optymalna dawka dla dzieci od pierwszego dnia życia do ukończenia szóstego miesiąca wynosi 400 j. m. na dobę. Po tym czasie należy kontynuować suplementację, a nawet zwiększyć ją do 600 j. m. po to, by do dziesiątego roku życia zażywać ją w ilościach nieprzekraczających 1000 j. m. na dobę.

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że ilość witaminy D, jaką powinniśmy przyjmować, jest również zależna od naszego BMI. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w wieku nastoletnim. O ile młodzież w przedziale wiekowym od 11 do 18 lat mogą sięgnąć po preparaty dostarczające od 800 do 2000 j. m. na dobę, o tyle młodzi dorośli borykający się z otyłością, powinni nawet podwoić tę ilość.

A jak to jest z przyjmowaniem witaminy D3 w dorosłym życiu? Jak podkreśla pracownik znajdującej się w Kaliszu sieci aptek Wodnik, osoby do ukończenia 65 roku życia mogą pozwolić sobie na 2000 j. m. na dobę, natomiast po przekroczeniu tej magicznej granicy wiekowej codzienną dawkę należy utrzymać na stałym poziomie lub dwukrotnie zwiększyć.

Warto troszczyć się o swój organizm nie tylko poprzez stosowanie zbilansowanej diety, ale również poprzez zażywanie suplementów, przede wszystkim w postaci witaminy D3.
Opracowanie:
Kalisz, Pułaskiego 39
tel. 62 757 15 27
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz