Materiał Partnera

Wszystko o sklejkach

Wszystko o sklejkach
Sklejka jest surowcem chętnie wykorzystywanym w branży meblowej i nie tylko. Jest to materiał stosunkowo tani i trwały. Trzeba go odpowiednio zabezpieczyć i nie dopuszczać do działania niektórych czynników zewnętrznych, takich jak deszcz. Jest to bez wątpienia dobry surowiec, nadający się do wykorzystania przy produkcji mebli, ale także w transporcie i budownictwie.

Czym jest sklejka?

Sklejka jest to cienka płyta (w zależności od zapotrzebowania, mogą być różnej grubości), zrobiona z cienkich warstw drewna (tzw. fornirów). Są one sklejone tak, że ich włókna układają się prostopadle do siebie. Jest to najczęstszy układ, jednak na życzenie klienta, układane mogą być równolegle do siebie, a ilość warstw może się zmieniać. Sklejka jest wykonywana z różnych rodzajów drewna. Wykorzystywane do produkcji są zarówno drzewa iglaste, jak i liściaste. Najczęściej są to brzoza, olcha, buk (liściaste), a także sosna i świerk (iglaste). Sklejki różnią się także rodzajem wykorzystanego kleju. Dzieli się go na suchotrwały oraz wodoodporny. Płyta klejona z cienkich warstw drewna charakteryzuje się dużą elastycznością. Przy działającej na nią wysokiej temperaturze, można ją wyginać i modelować, w różnego rodzaju kształty. Właśnie z tego powodu jest to tak chętnie wykorzystywany surowiec w branży meblarskiej. Jest to materiał stosunkowo twardy, jednak nie jest on odporny na wodę.

Jakie jest zastosowanie sklejki?

Sklejka znajduje zastosowanie w wielu branżach. Są to między innymi branża budowlana, meblarska, a także TSL (Transport, Spedycja, Logistyka). Ze sklejki wykonywane są także takie przedmioty, jak deskorolki, czy różnego rodzaju pudełka. Tego rodzaju płyty produkuje między innymi firma Zawmak. Jest to rodzinna firma, która swoją działalność zaczęła w roku 1991. Wieloletnie doświadczenie pozwala wykonywać wyroby najwyższej jakości. Wciąż udoskonalany park maszynowy zapewnia wysoką jakość oferowanych produktów. Nowoczesny park maszynowy oraz wysoko rozwinięte zaplecze techniczne do projektowania, wykonywania form oraz oprzyrządowania do obróbki sklejek, według potrzeb klienta. Dużym atutem powyższej firmy, są terminowość dostaw, wysoka jakość wyrobów oraz konkurencyjne ceny. Z usług tej firmy korzystają przedsiębiorstwa zarówno z Polski, jak i zza granicy. W ofercie mają sklejki płaskie i profilowane. Wykonują je głównie z brzozy oraz buka. Maksymalne wymiary sklejki sięgają 60 cm na 60 cm. Ich grubość, w zależności od wymogów klienta, może wynosić od 3 mm do 30 mm. Posiadają oni certyfikat FSC, który oznacza, że drewno pozyskiwane do produkcji, pochodziło z lasów, o prawidłowej gospodarce leśnej.

Opracowanie:
Świątkowice 65
tel. 43 871 43 97
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz