Materiał Partnera

Wszystko o chirurgii stomatologicznej

Wszystko o chirurgii stomatologicznej

Nie ma chyba osoby, która lubi wizyty u stomatologa. Wiele osób czuje strach na myśl o zabiegu przeprowadzanym w jamie ustnej. Gdy dodamy to tego słowo „chirurgia”, skojarzenia stają się jeszcze bardziej drastyczne. Boimy się jednak tego, co nieznane, dlatego w tym tekście postaramy się przybliżyć chirurgię stomatologiczną i pokazać, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Czym jest chirurgia stomatologiczna?

Przedmiotem chirurgii stomatologicznej jest operacyjne leczenie jamy ustnej oraz jej bezpośredniego sąsiedztwa. To pierwsza ważna informacja – chirurgia stomatologiczna dotyczy nie tylko zębów! Jej historia sięga połowy XIX wieku. Pod względem klasyfikacji jest to podspecjalność stomatologii. Aby móc wykonywać zawód chirurga stomatologicznego, należy uzyskać przygotowanie ogólnochirurgiczne.

Z czym można zwrócić się do chirurga stomatologicznego?

Lista zawierająca zabiegi chirurgii stomatologicznej jest bardzo długa. Jak już zostało wspomniane, wchodzą tutaj nie tylko zabiegi dotyczące zębów i dziąseł, ale też m.in. gruczołów ślinowych, kości i stawów twarzoczaszki, warg i języka. Do zabiegów, które przeprowadza chirurg stomatologiczny, zaliczają się m.in. usuwanie zębów (także tych, które jeszcze się nie wyrżnęły), leczenie ropni i przetok, usuwanie zmian błony śluzowej jamy ustnej, podcinanie więzadełek warg i języka (stosowane przy leczeniu zaburzeń mówienia wynikających z określonej budowy aparatu mowy), leczenie nowotworów łagodnych i niektórych złośliwych w obrębie jamy ustnej i warg, a także innych zmian w tym obszarze, leczenie ortopedyczne szczęk i żuchwy, leczenie chorób ślinianek.

Powyższa lista nie zawiera wszystkiego, czego podejmują się specjaliści chirurgii stomatologicznej. Trzeba mieć na uwadze, że nie każdy chirurg wykonuje wszystkie zabiegi z tej dziedziny. Ich katalog jest na tyle szeroki, że lekarze muszą decydować się na specjalizację w obrębie tej poddziedziny, aby świadczyć usługi najwyższej jakości. Aby upewnić się, jaki zakres leczenia wchodzi w grę, warto zajrzeć najpierw do oferty poszczególnych gabinetów i wybrać ten, który wyspecjalizował się w interesującym nas obszarze.

Czy jest się czego bać? Jak tłumaczy nasz rozmówca z Kliniki Stomatologicznej ES Dentica w Tychach: Rozwój chirurgii stomatologicznej nie tylko przynosi ulgę w bólu, ale też ratuje zdrowie i życie, przywraca sprawność porozumiewania się oraz możliwość cieszenia się każdym posiłkiem. Przekonanie o bolesności zabiegów traci powoli rację bytu w świetle coraz mniej inwazyjnych metod i coraz lepszych znieczuleń.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz