Artykuł sponsorowany

Wszystko, czego być może nie wiesz o instalacjach gazowych

Wszystko, czego być może nie wiesz o instalacjach gazowych

Ogrzewanie domu przy użyciu instalacji gazowych to w naszym kraju jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w ostatnim czasie. Z tego też względu, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług konkretnej firmy w tym zakresie, zdecydowanie warto będzie zaczerpnąć nieco przydatnych informacji. Przedstawiamy, o czym w szczególności trzeba wiedzieć w związku z instalacjami gazowymi.

Podstawowe kwestie

Na początek, dobrze będzie poruszyć kilka najbardziej podstawowych kwestii w związku z przyłączami gazowymi. I tak najpierw będziemy musieli odpowiednio zadbać o to, aby uzyskać stosowne pozwolenie na przyłącze do sieci gazowej. W tym celu naszym zadaniem będzie najpierw skierowanie się do konkretnego dostawcy gazu. Dopiero później przyjdzie czas na złożenie stosownego wniosku, który to określa oczywiście wszelkie niezbędne warunki w związku z przyłączeniem. Nie jest to jednak wszystko, o co będziemy musieli zadbać, gdyż niezbędne mogą okazać się dodatkowo również takie elementy, jak mapka do celów informacyjnych oraz kopia dokumentów potwierdzających tytuł prawny do korzystania z budynku. Do kopii dokumentów potrzebne będzie także oświadczenie o prawie własności lub zgoda właściciela.

W momencie, gdy zadbamy już odpowiednio o wyżej wymienione elementy, przyjdzie czas na złożenie stosownego wniosku o zawarcie umowy o przyłącze do sieci gazowej. Warto wiedzieć, że związany z tym czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku może wynosić nawet do 30 dni. W międzyczasie powinniśmy zająć się przygotowaniem szczegółowego projektu przyłącza gazowego, z którym to na koniec powinniśmy się skierować do starostwa. Niezbędne będzie tutaj również załączenie zgłoszenia budowlanego. Samo projektowanie przyłącza natomiast wiąże się z wyborem spośród rozwiązań w postaci LPG lub sieci gazowej zewnętrznej, czyli gazu ziemnego, z której to skorzystać będziemy mogli wyłącznie w momencie, gdy obok budynku przebiega odpowiednia sieć instalacji gazowej.

Instalacje gazowe

Wyżej przedstawione informacje to zaledwie część tego, co pragniemy poruszyć w związku z instalacjami gazowymi. Zanim jednak przejdziemy do opisywania kolejnych kwestii, pragniemy zaznaczyć, że związane z nimi informacje udało nam się skonsultować ze specjalistami z firmy Gaz Spółka Sp. z o.o. Zatem, w związku z instalacjami gazowymi warto wiedzieć także o tym, z jakich elementów najczęściej się składają. W tym zakresie, do czynienia mamy z układem przewodów oraz urządzeń prowadzonych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz konkretnego budynku, które to składają się z kurka głównego, dopływu rozdzielczego, czy też pionu. Co więcej, instalacje gazowe składają się również z elementów w postaci szafki gazowej z gazomierzem, przyłącza poprowadzonego do gazociągu oraz przewodów użytkowych.

Z pozostałych informacji, w związku z instalacjami gazowymi dobrze będzie zaczerpnąć nieco przydatnych informacji także w zakresie tego, jak wykonuje się poszczególne przyłącza gazowe. Najbardziej podstawowa związana z tym zasada zakłada, że przyłącze gazowe powinniśmy poprowadzić jak najbardziej to możliwe prostą oraz krótką drogą, która to przebiega prostopadle do granicy danej działki. Oczywiście, niezbędne będzie przy tym zachowanie bezpiecznych odstępów od pozostałych elementów, jakie to składają się na uzbrojenia naszej działki, gdyż w innym wypadku mogłoby dojść do niechcianych komplikacji.

To nie wszystko

Na koniec, poruszając poszczególne kwestie związane z instalacjami gazowymi, dobrze będzie wspomnieć również o fakcie, że w tego rodzaju instalacjach stosuje się elementy w postaci rur twardych z miedzi oraz rur stalowych bez szwu czy przewodowych ze szwem. W przypadku pierwszego rodzaju rur, mamy do czynienia z ich łączeniem poprzez twarde lutowanie przy użyciu specjalnych kształtek wykonanych najczęściej z miedzi. Rury twarde z miedzi wykorzystywane są w instalacjach wewnętrznych. Z drugim rodzajem rur natomiast możemy się spotkać, zarówno mając do czynienia z instalacjami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz