Artykuł sponsorowany

Wszystko, co warto wiedzieć o rehabilitacji

Wszystko, co warto wiedzieć o rehabilitacji

Możliwości zniwelowania niepożądanych objawów, jakie daje odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja, są ogromne. Właśnie dlatego osoby, które przebyły ciężką chorobę, po której pozostał ból związany z poruszaniem się, szczególnie powinny zainteresować się terapią manualną i innymi formami rehabilitacji. Doświadczony fizjoterapeuta sprawdzi się także w przypadku skręceń, złamań, czy bólu pleców, który dotyka coraz większej części społeczeństwa.

Jak wygląda terapia manualna?

Terapia manualna jest jedną z najpopularniejszych form fizjoterapii. Polega ona na wykorzystaniu zdolności rąk terapeuty do stosowania różnych technik leczniczych. Fizjoterapeuta wpływa na poszczególne elementy aparatu ruchu poprzez odpowiednie działanie manualne.  Jest to bardzo skuteczna metoda w leczeniu wielu dolegliwości np. bólu kręgosłupa, stawów obwodowych czy w zaburzeniach napięcia mięśniowego.

Inne formy rehabilitacji

Metoda PNF to proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu. Jest to forma fizjoterapii oparta na neurofizjologii. Ćwiczenia PNF są wykonywane w celu odzyskania przez pacjenta utraconych czynności ruchowych, do którego mogło dojść na skutek różnych chorób. Terapia PNF sprawdzi się także przy kształtowaniu umiejętności, które zostały zaburzone.

Funkcjonalny trening medyczny (FTM) prowadzony jest przez wyszkolonego trenera lub fizjoterapeutę. Jednym z jego celów jest poprawa czucia głębokiego, która prowadzi do poprawienia sensomotoryki. Ćwiczenia odbywają się na sali rehabilitacyjnej, dzięki czemu pacjent nie musi stresować się szpitalnym klimatem. Powinni skorzystać z niej wszyscy, którzy potrzebują wzmocnienia całego organizmu.

Poza wymienionymi formami terapii istnieje jeszcze szereg innych, takich jak kinesiotaping, masaż tensegracyjny, terapia powięziowa czy krioterapia miejscowa. Profesjonalny fizjoterapeuta najlepiej dobierze odpowiednią formę terapii do urazu.

Kiedy zdecydować się na rehabilitację?

Decyzja o rehabilitacji powinna zostać podjęta, kiedy odczuwamy ostry lub chroniczny ból różnego pochodzenia. Do centrum terapii manualnej wybieramy się po wcześniejszych wizytach u lekarza i postawieniu diagnozy. Rehabilitacja po udarze jest niezbędna, aby powrócić do zdrowia, ale sprawdzi się też np. przy skręceniu stawu skokowego. Specjaliści z Centrum Fizjoterapii ProFiz podkreślają, że przy wyborze odpowiedniego fizjoterapeuty powinniśmy kierować się przede wszystkim jego wykształceniem i umiejętnościami. Technik masażysta może nie posiadać wystarczających kwalifikacji do wykonywania zabiegów mających na celu przywrócenie choremu sprawności.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz