Artykuł sponsorowany

Wszystko, co warto wiedzieć o miękkich oprawach książek!

Wszystko, co warto wiedzieć o miękkich oprawach książek!

Marzysz o wydaniu własnej książki, a zapisane stronice tylko czekają na wydrukowanie i oprawienie? Z pewnością zastanawiasz się, jaka okładka w Twojej książce sprawdzi się najlepiej. Chociaż wydaje się, że twarda oprawa może uchodzić za bardziej elegancką i stylową, to jednak po książki w miękkiej oprawie klienci sięgają najczęściej. Wiesz, dlaczego tak się dzieje? Poznaj kilka praktycznych zalet miękkich okładek!

Jakie są zalety książek w miękkiej oprawie?

Chyba nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że książki służą przede wszystkim do tego, aby je czytać. Chociaż zdarzają się osoby kupujące nowe egzemplarze tylko po to, aby ładnie wyglądały na półkach i nigdy do nich nie zajrzą, to jednak zdecydowana większość sięga po książki głównie ze względu na ich treść. Warto również zwrócić uwagę, że w dzisiejszych czasach wszystko dzieje się szybko, a ludzie mają coraz mniej wolnego czasu, który mogą spędzić na przyjemnej lekturze. Właśnie dlatego książki towarzyszą im przede wszystkim w podróży, na wakacjach czy w przerwach pomiędzy zawodowymi obowiązkami. Z tego względu sięgają po książki wygodne, a przede wszystkim lekkie. 

Każdy, kto trzymał w rękach książkę w twardej oprawie, doskonale wie, że chociaż prezentuje się ona wyjątkowo elegancko, jest bardzo ciężka i niepraktyczna. Książki w miękkiej oprawie są lekkie, wygodnie się je czyta i zajmują mało miejsca. Można bez przeszkód czytać je w autobusie czy tramwaju, nawet nie zajmując miejsca siedzącego. Warto również zwrócić uwagę na ekonomię. Niestety obecnie wszystko drożeje, a duża część osób zaczęła zwracać szczególną uwagę na wydatki domowego budżetu. Książki w miękkich oprawach są zdecydowanie tańsze niż ich twarde odpowiedniki. To właśnie ten fakt często zaważa na tym, że znajdujący się w kolejce do kasy klienci w swoich rękach trzymają właśnie miękkie egzemplarze. 

Jakie są rodzaje miękkich opraw?

Oprawy książek nie dzielą się jedynie na miękkie i twarde, ponieważ każde z nich ma jeszcze kilka podrodzajów. Wnętrze książek w miękkiej oprawie może być klejone, szyte, grzebieniowe lub listwowe. Najpopularniejsze i najszybsze w wykonaniu są bez wątpienia okładki klejone. Szyte odznaczają się większą wytrzymałością, a do ich produkcji używa się nici termoplastycznych. Dwa ostatnie rodzaje przy okładkach książek są bardzo rzadko spotykane. Drukowaniem oraz poligrafią książek w miękkiej oprawie zajmuje się Studio Edytor – Drukarnia Wydawnictwo. Warto również wspomnieć, że nie tylko sposób zespalania wnętrza wpływa na podział miękkich okładek. Można również wyróżnić okładki miękkie ze skrzydełkami, okładki proste przylegające i zakrywające. Najpopularniejsze są bez wątpienia okładki ze skrzydełkami, na których drukowane są dodatkowe informacje o autorze czy fragmenty recenzji książek. Niekiedy służą one także czytelnikom jako swoiste zakładki, co również niezwykle przydaje się w podróży.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz