Artykuł sponsorowany

Wszystko, co warto wiedzieć o gumie. Jak powstał ten użyteczny materiał?

Wszystko, co warto wiedzieć o gumie. Jak powstał ten użyteczny materiał?

Guma to niezwykły materiał o wielu różnych zastosowaniach. Zwykle guma pochodzi z naturalnego lub syntetycznego kauczuku. Zdarza się też, że gumę wytwarza się ze specjalnych mieszanek, których jednym ze składników jest siarka. Różne rodzaje gumy mają bardzo różne właściwości. Mogą być mniej, lub bardziej elastyczne i wykazywać różną odporność na czynniki chemiczne.

Historia gumy

Gumę, a właściwie kauczuk, do Europy sprowadził dopiero Krzysztof Kolumb, w XV wieku. To wynalazek ludów zamieszkujących Amerykę Północną – Azteków i Majów. Po wielu eksperymentach, w 1852 udało się stworzyć twardy kauczuk – uzyskał go Ch. Goodyear, Amerykanin, po dodaniu do mieszanki gumowej siarki. Przemysłowa produkcja gumy zaczęła się w Europie dopiero w XIX wieku. Przełomowe dla produkcji gumy były też lata 30 ubiegłego wieku – wtedy powstał lateks. Do dziś wykonuje się z niego rękawice, nici, kleje, a także prezerwatywy.

Właściwości gumy

Właściwości gumy zmieniają się wraz z jej składem. Uniwersalnymi cechami gumy są jednak: duża elastyczność, mała rozpuszczalność, wytrzymałość mechaniczna, właściwości dielektryczne. Umiejętnie manipulując składem mieszanki gumowej, możemy otrzymać materiał o charakterze, który najbardziej nam odpowiada. Inna musi być guma do produkcji opon, a inna ta, z której powstaną uszczelki do lodówek. Fachowcy potrafią też stworzyć gumę odporną na spalanie albo chemoodporną. Możliwości jest naprawdę wiele. Projektowaniem i produkcja elementów gumowych na zamówienie, zajmuje się firma Viba Sp. z o.o. W jej ofercie znajdziemy między innymi gumy odporne na bardzo wysokie temperatury – do 315 stopni Celsjusza, gumy wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz takie, które przewodzą prąd.

Najważniejsze zastosowania

Ze względu na swoje właściwości, guma ma bardzo wiele zastosowań. Używa się jej między innymi w przemyśle samochodowym i lotniczym. Jest popularnym wypełniaczem, oraz materiałem wykończeniowym dla różnego rodzaju elementów. Ale to nie wszystkie jej zastosowania – guma była też wykorzystana jako paliwo rakietowe – dzięki zastąpieniu zwykłego paliwa gumą, była możliwość podejścia do statku kosmicznego chwilę przed jego startem. Bardziej przyziemne – dosłownie i w przenośni – wyroby gumowe to wszelkiego rodzaju uszczelki, taśmy, przewody, opony, dętki, a także obuwie wodoodporne, odzież ochronna i inne używane przez nas na co dzień produkty. Trudno sobie wyobrazić jak działałby dzisiejszy świat bez gumy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz