Materiał Partnera

Wszystko, co warto wiedzieć o chłodnicach samochodowych

Wszystko, co warto wiedzieć o chłodnicach samochodowych

Chłodnica to bardzo ważny element naszego auta. To ona dba, by silnik samochodu się nie przegrzewał. Za wysoka temperatura pod maską to prosta droga do poważnej awarii. Dlatego warto wiedzieć jak działa chłodnica oraz jakie są najczęstsze związane z nią problemy. Dzięki temu będziemy wiedzieć, kiedy koniecznie musimy zgłosić się do mechanika.

Za co odpowiada chłodnica?

Chłodnica to bardzo ważny element samochodu. To tutaj dochodzi do wymiany ciepła, która pozwala schładzać pracujący silnik. Uszkodzona chłodnica to prosta droga do poważnej awarii tego kluczowego elementu każdego pojazdu. Zwykle w pojazdach stosuje się chłodzenie cieczą – to znaczy, że wokół silnika znajdują się kanały, przez które przepływa płyn chłodzący. Dawniej używano do tego zwykłą wodę, jednak dziś używa się w tym celu specjalnych płynów chłodniczych, których bazę stanowią glikole propylenowe i etylenowe. Dostępne są także płyny chłodnicze organiczne. Zasada działania jest taka, że ciecz trafia tam, gdzie powinna – czyli do kanałów wokół silnika – przy pomocy specjalnej pompy. Chłodnica to zwykle po prostu panel, który składa się z bardzo wielu drobnych rurek, z odprowadzającymi ciepło elementami wykonanymi z blachy. Samochody zawsze skonstruowane są tak, by nawet przy trudnych warunkach ciecz chłodząca utrzymywała odpowiednią temperaturę. Jeśli jednak dojdzie do awarii chłodnicy i temperatura jest za wysoka, koniecznie zgłośmy się do specjalisty – pomoże nam firma Grapow  - warsztat samochodowy z ogromną tradycją.

Jakie są częste awarie chłodnic?

Jest wiele problemów, które mogą spowodować awarię chłodnicy. Jednym z nich jest po prostu korozja spawów. Powodem mogą być substancje zawarte w naszym płynie chłodniczym. Dużym kłopotem są także osady pojawiające się wewnątrz chłodnicy. Kiedy zbierają są one w układzie chłodzenia, uniemożliwiają swobodny przepływ płynu, a to jest kluczowe dla prawidłowego działania tego urządzenia. Problemem, który często wymieniają mechanicy samochodowi, jako jedną z podstawowych awarii chłodnicy, jest też zniekształcenie lamelek, oraz nieczelny wlot lub wylot zbiorniczków. Ponadto powodem problemów z chłodnicą może być za wysokie ciśnienie, elektroliza, czyli prądy błądzące, które mogą prowadzić do korozji lub tworzyć ubytki w rurkach. Stosunkowo często dochodzi też do uszkodzenia zbiorniczków, oraz do erozji, której powodem jest działanie pary wodnej. Chłodnica to bardzo ważny element każdego auta, dlatego warto o nią dbać i regularnie sprawdzać, czy jest w dobrej kondycji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz