Artykuł sponsorowany

Wszystko, co warto wiedzieć o badaniach dla kierowców

Wszystko, co warto wiedzieć o badaniach dla kierowców

Aby kierować samochodem, nie wystarczy jedynie zdać egzaminu na prawo jazdy. Konieczne jest również potwierdzenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów i niestwarzaniu zagrożenia dla innych użytkowników ruchu drogowego. Każdy potencjalny kierowca zobowiązany jest do poddania się badaniom. Jak wyglądają badania kierowców? Kiedy należy je wykonać? 

Dlaczego kierowcy muszą wykonać badania lekarskie? 

Chociaż obecnie komunikacja miejska jest niezwykle dobrze rozwinięta i umożliwia sprawne dojechanie w niemal każdą część miasta, nie da się ukryć, że posiadanie samochodu to ogromne udogodnienie. Szczególnie dla osób mieszkających poza miastem lub często podróżujących. Z tego względu coraz więcej młodych ludzi decyduje się na zapis na kurs prawa jazdy nawet przed ukończeniem 18. roku życia. Chociaż może się wydawać, że prowadzenie samochodu nie jest skomplikowane, tak naprawdę czynność ta wymaga od kierowcy maksymalnego skupienia, dobrze rozwiniętej orientacji w terenie i doskonałego refleksu. Nie każdy potencjalny kierowca spełnia te wymogi, dlatego przed przystąpieniem do kursu, konieczne jest wykonanie badań. Badania dla kierowców mają na celu ustalenie, czy pacjent posiada jakiekolwiek przeciwwskazania do kierowania pojazdami. Rozpoznanie niektórych schorzeń uniemożliwia staranie się o prawo jazdy lub wymaga powtarzania badań lekarskich. 

Jak często należy wykonywać badania dla kierowców? 

Zgodnie z polskim prawem każdy przyszły kierowca – zanim rozpocznie kurs prawa jazdy – musi przejść badania lekarskie. Taki obowiązek ciąży nie tylko na osobach planujących kierować pojazdami w celach zawodowych, ale również na kierowcy użytkującym samochód w celach prywatnych. Dla tych drugich badania lekarskie niestwierdzające żadnych przeciwwskazań do kierowania pojazdami zazwyczaj są ważne do momentu utraty ważności prawa jazdy, czyli 15 lat. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku kierowców zatrzymanych za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Jeżeli prawo jazdy zostanie zatrzymane, ale kierowca nie dostanie dożywotniego zakazu prowadzenia samochodu, przed zwrotem dokumentu będzie musiał ponownie poddać się badaniom lekarskim. Co ważne, taka osoba zmuszona jest wykonać także dodatkowe badania, takie jak np. próby wątrobowe. 

Z kolei zawodowi kierowcy powinni przechodzić badania lekarskie znacznie częściej. Taka procedura pozwala zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów oraz innych użytkowników ruchu drogowego. Zawodowi kierowcy, którzy nie ukończyli jeszcze 60. roku życia, zobowiązani są do poddawania się badaniom dla kierowców co 5 lat. Starsze osoby muszą je wykonywać co 30 miesięcy.

Jak wyglądają badania kierowców?  

Badania potencjalnych kierowców oraz osób, których prawo jazdy straciło ważność, nie trwają zazwyczaj długo. U całkowicie zdrowych osób wizyta lekarska nie powinna być dłuższa niż kilkanaście minut. Lekarz przede wszystkim zbada serce oraz układ oddechowy pacjenta, a także jego zdolność do utrzymania równowagi. Niezwykle istotne jest też badanie wzroku oraz słuchu. Nie oznacza to jednak, że osoby z wadą wzroku nie mogą prowadzić pojazdów. Najważniejsze jednak, aby poinformować o tym fakcie lekarza i na badanie założyć okulary bądź soczewki kontaktowe. Pacjent powinien również wykonać podstawowe badania krwi, do których wyniku odniesie się lekarz. Badania dla kierowców zawodowych są nieco bardziej rozbudowane. Niezbędna będzie konsultacja okulistyczna, laryngologiczna, neurologiczna oraz wykonanie testów psychologicznych. Tutaj również istotne jest wykonanie badań krwi, a niekiedy również badań pomocniczych, takich jak EKG. W obu przypadkach lekarz powinien przeprowadzić także szczegółowy wywiad z pacjentem i dopytać o choroby przewlekłe oraz przyjmowane leki. 

Gdzie wykonać badania dla kierowców? 

Przeprowadzaniem badań dla kierowców zajmuje się lekarz posiadający uprawnienia do wystawiania odpowiednich orzeczeń. W Gdyni takie badania możesz wykonać w Gabinecie Medycyny Pracy Jerzego Kaczmarka. Do wizyty nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Istotne, aby nie zapomnieć zabrać wyników laboratoryjnych, EKG, a w niektórych przypadkach również EEG, RTG. Kierowcy borykający się z chorobami przewlekłymi powinni natomiast mieć ze sobą zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego (np. diabetologia, neurologa), a osoby niepełnosprawne orzeczenie o niepełnosprawności. Potwierdzeniem odbycia badań jest orzeczenie lekarskie sporządzane przez lekarza medycyny pracy. Powinno ono zawierać szczegółowe dane pacjenta, oznaczenie jednostki przeprowadzającej badania lekarskie, datę, a przede wszystkim brak bądź zaobserwowanie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Jeżeli pacjent nosi na co dzień soczewki kontaktowe, okulary bądź aparat słuchowy, zostanie to odnotowane w specjalnej rubryce.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz